Ό,τι η Νότιγχαμ Φόρεστ νωρίτερα υπέστη η Τσέλσι υποδεχόμενη την Άρσεναλ στο μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου για την 9η αγωνιστική της Premier League.

Οι «μπλε» του Ποτσετίνο προηγούνταν 2-0 ως το 77′, χάρη σε γκολ των Πάλμερ (18′) και Μούντρικ (48′), ωστόσο οι συμπολίτες «κανονιέρηδες» του Αρτέτα βρήκαν τη δύναμη να φτάσουν. Πρώτα ήταν ο Ράις που μείωσε και κατόπιν ο Τροσάρ αυτός που ισοφάρισε σε διάστημα επτά λεπτών (77′, 84′).

Έπεσε στην παγίδα η Νότιγχαμ

Αντίστοιχα τη νίκη είχε στο… τσεπάκι και η Νότιγχαμ Φόρεστ, φιλοξενώντας τη Λούτον. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο γήπεδο (19-13 τελικές, 57-43% κατοχή) και προηγήθηκαν 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Γουντ (48′, 76′) από ισάριθμες ασίστ του Ελάνγκα.

Μάλιστα το σκορ παρέμεινε ανέγγιχτο ως και το 83′, όταν ο Ογκμπένε μείωσε για τη Λούτον. Το γκολ ήταν πολύ οριακό και η φάση εξετάστηκε αρκετά λεπτά προτού κατακυρωθεί.

Η σκληρή μοίρα τιμώρησε τη Φόρεστ στο 92′, την ώρα δηλαδή που ο Αντεμπάγιο ισοφάριζε σε 2-2.

Τρία λεπτά μετά ο Γουντ έστειλε για 3η φορά τη μπάλα στα δίχτυα αλλά από θέση οφ σάιντ και ακυρώθηκε το τέρμα.