Η Ντόρτμουντ θύμισε σε όλους για ποιο λόγο βρίσκεται στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος, κάνοντας πλάκα στο εντυπωσιακό φέτος Ανόβερο (4-1). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν με τον Αμπντελάουε στο 57’, καθώς ξύπνησαν τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ. Η απάντηση ήρθε γρήγορα με τον Γκέτσε δύο λεπτά αργότερα, ενώ ο Λούκας Μπάριος «χτύπησε» δύο φορές σε διάστημα δέκα λεπτών (64’,74’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκρόσκροϊτς στο 83ο λεπτό.

Την βαριά ήττα του Ανόβερο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Μπάγερν Μονάχο. Οι Βαυαροί επικράτησαν 1-0 της Γκλάντμπαχ στο Μόναχο και ανέβηκαν στην τρίτη θέση. Το γκολ του Αριεν Ρόμπεν στο 78ο λεπτό έκρινε τον αγώνα και ελαχιστοποίησε ακόμα περισσότερο τις ελπίδες των φιλοξενούμενων για παραμονή στην κατηγορία.

Δύσκολο τρίποντο πήρε στο «Φριτς Βάλτερ Στάντιον» η Λεβερκούζεν. Η Καϊζερσλάουτερν κράτησε το μηδέν για 72 ολόκληρα λεπτά, όμως ο Σαμ στο 73’ έδωσε την λύση για τις Ασπιρίνες, διατηρώντας τις ελάχιστες ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου.

Χωρίς νικητή και με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκαν οι αγώνες Μάιντς-Φράιμπουργκ και Βέρντερ Βρέμης-Στουτγκάρδη (1-1). Στο «Μπρούχβεγκ» ο Ντεμπά Σισέ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως η ομάδα του Τόμας Τούχελ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αλάγκουϊ στο 74’, ύστερα και από ασίστ του Αντρέας Ιβανσιτς.

Παρόμοιο το σκηνικό και στην Βρέμη, με την Στουτγκάρδη να σκοράρει με τον Χάιναλ στο 13’ και να παγώσει το «Βέζερσταντιον», όμως ο Φρίνγκς έφερε το ματς στα ίσα στο 34ο λεπτό. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μην έχουν εξασφαλίσει ακόμα την παραμονή τους στην κατηγορία.