Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014
 

Αίτηση αποφυλάκισης υπέβαλε ο Α. Τσοχατζόπουλος

Δηλώνει ότι δεν είναι ύποπτος φυγής ούτε διάπραξης νέων αδικημάτων
Αίτηση αποφυλάκισης υπέβαλε ο Α. Τσοχατζόπουλος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Αίτηση αποφυλάκισης κατέθεσε, δια των συνηγόρων υπεράσπισης του, στο Συμβούλιο Πλημμελειοδικών, ο πρώην υπουργός Άκης Τσοχατζόπουλος, που είναι προσωρινά κρατούμενος από την περασμένη Δευτέρα για την κατηγορία της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομη δραστηριότητα.

Στην προσφυγή του πρώην υπουργού αναφέρεται ότι ο κ. Τσοχατζόπουλος ούτε ύποπτος φυγής είναι, ούτε όμως και ύποπτος διάπραξης νέων αδικημάτων, καθώς δεν έχει πλέον την ιδιότητα του υπουργού ή άλλη κυβερνητική θέση ώστε να δύναται να συνεχίσει την παράνομη, όπως του αποδίδεται, δραστηριότητα του.

Αναφέρεται, επίσης, όπως τόνισαν οι συνήγοροι του σε ανακοίνωσή τους, ότι ο Άκης Τσοχατζόπουλος σε καμία φάση της -σε εξέλιξη από 20μήνου- ευρισκόμενης διαδικασίας δεν έδειξε ασυνέπεια στις συναντήσεις του με τις αστυνομικές ή εισαγγελικές αρχές, αλλά αντίθετα με επανειλημμένα διαβήματά του ζήτησε ενημέρωση, πληροφόρηση και επιτάχυνση των διαδικασιών.

Τέλος, ο κατηγορούμενος πρώην υπουργός επαναλαμβάνει ότι ήδη τέλει σε απαγόρευση εξόδου από τη χώρα, για την υπόθεση του ανακριβούς "πόθεν έσχες", και έτσι έχει παραδώσει το διαβατήριό του στις αστυνομικές αρχές.

Υπενθυμίζεται ότι από την Τετάρτη έως και την Παρασκευή έχουν κληθεί σε απολογία για την υπόθεση Τσοχατζόπουλου οι δέκα συγκατηγορούμενοι του πρώην υπουργού, μεταξύ των οποίων η σύζυγος και η κόρη του, οι οποίες θα περάσουν το κατώφλι του ειδικού ανακριτή την Παρασκευή.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τα συμβόλαια που καίνε τον Ακη 
Νέα στοιχεία - «φωτιά» στο αρχείο του Ακη Τσοχατζόπουλου 
Ο Fatman, τρία σκάνδαλα και οι μίζες για τα όπλα 
Δικηγόροι Τσοχατζόπουλου: «δεν υπάρχει υπόνοια φυγής»  
Απολογούνται οι συγκατηγορούμενοι του Τσοχατζόπουλου την Τετάρτη  
Υπόθεση Τσοχατζόπουλου: τον «καρφώνει» η θεία του για την Torcaso 
Το υπόμνημα της κόρης του Ακη προς τον ανακριτή 
Τον Ανδρέα αντιγράφει ο Ακης Τσοχατζόπουλος σε ανακοίνωσή του 
Πολιτικός σεισμός από το ημερολόγιο του κ. Τσοχατζόπουλου 
Α.Τσοχατζόπουλος: Στο Πειθαρχικό του Κορυδαλλού για χρήση κινητού 
7+1 χρόνια κάθειρξη για τον Ακη Τσοχατζόπουλο  
 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ρε Τσοχατζόπουλε | 24/04/2012 22:42
    ... μη μας κάνεις να νοσταλγούμε τη θανατική ποινή, ρε φίλε. Βούλωσέ το επιτέλους.
    ...
    απάντηση10
     
     
    Λίγη υπομονή | 24/04/2012 13:53
    Τσοχατζό, περίμενε μέχρι τις εκλογές. Θα σε βγάλουνε αμέσως μετά τα αποτελέσματα... Συγνώμη για την ταλαιπωρία. Εκλογές έχουμε, επικοινωνιακά τρικ είναι αυτά... Καταλαβαίνεις. Κι εσύ μέσα στα κόλπα είσαι και τα ξέρεις...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση70
     
     
    Καλά την κόρη "Αρετή" τι το θελες ρε μάγκα;;; | 24/04/2012 00:57
    Άκου Αρετή!!! Αμ ο Πάγκαλος τη δική του έπρεπε να τη βγάλει "Φαγάνα¨!!
    Ιθαγενείς με γυαλάκια
    απάντηση40
     
     
    Μα πως... | 23/04/2012 22:28
    ο ανθρωπος πεθυμησε να ριξει τις ζειμπεκες του! Αμ τι μπρε κουταβια κοτζαμ Τσοχατζοπουλος ειναι!!!
    Σισυφος
    απάντηση50
     
     
    Έξω ο Άκης, μέσα οι άλλοι που υπογράφουν συμβάσεις | 23/04/2012 20:22
    Κρίμα ο κακομοίρης... Κι αυτή η δόλια η γυναίκα του μ΄ ένα μωρό παιδί, τι θα κάνει ολομόναχη τώρα; Κακούργα κοινωνία. Αφού μάλιστα τώρα πια δεν είναι υπουργός και δεν υπογράφει συμβάσεις, άρα δεν είναι ύποπτος διάπραξης νέων αδικημάτων, γιατί τον κρατάνε φυλακισμένο; Οι άλλοι, αυτοί που τώρα είναι υπουργοί και υπογράφουν συμβάσεις, επομένως αυτοί είναι ύποπτοι για ρεμούλες και άρα αυτούς πρέπει να βάλουν στην φυλακή. Ελευθερώστε τον Άκη, εδώ και τώρα.
    kaiser
    απάντηση72
     
     
    Τα τρία, (3), Α... | 23/04/2012 17:12
    Αποφυλακίστε τον 'Ακη τον Ανιδιοτελή...
    α
    απάντηση61
     
     
     
    Για να ψηφίσει θέλει να βγεί | 23/04/2012 17:05
    επειδή ψηφίζει στη Θεσσαλονίκη, και σταυρώνει συγκεκριμένο πρόσωπο. Αν ψήφιζε μόνο κόμμα, θα ψήφιζε και στο κελί. Από την άλλη και σ'αυτές τις εκλογές ο Ακης πρωταγωνιστεί, με τον τρόπο του. Πάντως αυτό το Αρεοπαγίτου, έπρεπε να το προσέξεις, φώναζε ο Αρειος Πάγος.
    APOTROPEA SXOLIA
    απάντηση60
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Mη βιάζεσαι ρε φίλε!! | 23/04/2012 15:56
    Θα σε βγάλουμε, θα σε βγάλουμε, θα πας στο παλατάκι σου να αγναντεύεις την Ακρόπολη!!! Αλλά είπαμε μετά τις έκλογες, άσε πρώτα τους ιθαγενείς να μας ψηφίσουν, τόσα γυαλάκια και καθρεφτάκια τους δώκαμαν!! Περίμενε κι εσύ! Και σστις 7 Μαϊου βγαίνεις και μάλλον βγαίνεις κι ως αθώος! Είτε παραγράφηκαν, είτε χάθηκε η δικογραφία, είτε αναβολή στην αναβολή ξεχάστηκε το θεματάκι! Αλλά περίμενε λίγο ακόμα! Κι άμα λάχει και θες και πιο μεγάλο κελί - ρετιρέ - και αυτό σου το δίνουμε - κι αμα λάχει και θες και καμιά τροτέζα να σου φτιάξεις το ναρκισσισμο σου στέλνουμε!
    7 Μαιου η απελευθέρωση του αγωνιστή
    απάντηση170
     
     
     
    στοιχημα | 23/04/2012 15:29
    Στοιχημα οτι θα τον αφησουν ελευθερο και θα μας στειλει χαιρετισματα απο την Ουρουγουαη ?
    στραβοξυλο
    απάντηση140
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ισόβια! | 23/04/2012 15:19
    Αλήτες σαν και αυτόν πρέπει να κλείνονται ισοβίως στη φυλακή. Αυτοί μας οδήγησαν σε αυτό το σημείο
    K
    απάντηση130
     
     
    γεροντοέρωτες | 23/04/2012 14:02
    Έγινε κλέφτης στα γεράματα για την Βλαχάρα, να πεθάνουν μαζί στο κελί...με τα ξαδέλφια.
    νεος
    απάντηση72
     
     
     
    Μέσα ! | 23/04/2012 13:56
    Βεβαίως και είναι ύποπτος φυγής. Αμα ανοίξει το στόμα του ο Ακης, θα κλάψουνε πολλές μανούλες εντός και εκτός. Και ο τύπος της καλοπέρασης και των γλεντιών στο Φορ Σήζον, δεν νομίζω ότι είναι διατεθιμένοςνα παίξει το ρόλο της Ιφιγένειας. Η θα τον εξαφανίσουν ή θα τον καθαρίσουν για να του κλείσουν το στόμα. Καλύτερα μέσα λοιπόν, στο μπουνρουμερί.
    Brrrr
    απάντηση131
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μήπως είναι ύβρη; | 23/04/2012 13:31
    ...δεν έχει πλέον την ιδιότητα του υπουργού ή άλλη κυβερνητική θέση ώστε να δύναται να συνεχίσει την παράνομη, όπως του αποδίδεται, δραστηριότητα του.... Η θέση του υπουργεί παρέχει δυνατότητα παρανομιών!!! Απίστευτη σκέψη! Μήπως αποτελεί προσβολή στο λειτούργημα του υπουργού; Που φτάσαμε...
    c. maritsas
    απάντηση111
     
     
    Αχ,Άκη..... | 23/04/2012 13:31
    Τόσες γυναίκες είχε σαγηνεύσει ο Άκης και την πάτησε από το πουθένα ,διότι ο έρωτας είναι άβυσσος. Αχ,Άκη ,αριστερό μας παρελθόν,άνθρωπε του σοσιαλισμού... Πούσαι νιότη νάξερες πως θα γινόμουν άλλος....
    Γιώργος Ιγνατίου
    απάντηση150
     
     
     
    Σάπισμα στη φυλακή | 23/04/2012 13:25
    Αφήστε το ραμολί στη φυλακή γιατί είναι πρόκληση η ενδεχόμενη αποφυλάκισή του. Σαφώς και εάν υπάρχει δικαιοσύνη σε αυτόν τον τόπο πρέπει να χώσουν φυλακή και την σύζυγο (βλέπε βλαχάρα) αλλά και την κόρη του,γιατί απλά ήταν μέσα στην συμμορία. Φυσικά καθυστερεί και η κατάσχεση των περιουσιακών στοιχείων. Αρε Ελλαδίτσα που σε φτάσανε τα λαμόγια...
    Διονύσης Κ.
    απάντηση150
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΥΠΟΜΟΝΗ, ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ! | 23/04/2012 12:41
    Κάνε λίγη υπομονή,ρε Άκη. Σε 2 εβδομάδες ακριβώς θα είσαι έξω.
    Ναυτίλος
    απάντηση50
     
     
    ΑΚΗ ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ; | 23/04/2012 12:38
    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΤΣΙΓΑΡΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΟ ΛΑΘΟΣ.
    ΑΠΛΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ
    απάντηση100
     
-