από metereologos.gr
Δευτέρα 23 Απριλίου 2018
 
 

Το ευρωψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ παρουσίασε ο Αλέξης Τσίπρας

Ο πρόεδρος του κόμματος παρότρυνε τους πολίτες να ξεσηκωθούν με ειρηνικό τρόπο, «να κλείσουν τις τηλεοράσεις και να προσέλθουν στις κάλπες»
 Το ευρωψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ παρουσίασε ο Αλέξης Τσίπρας
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Παρότρυνση προς τους πολίτες να ξεσηκωθούν με ειρηνικό τρόπο, «να κλείσουν τις τηλεοράσεις και να προσέλθουν στις κάλπες», διατύπωσε από την Αθηναΐδα ο κ. Αλ. Τσίπρας, κατά την παρουσίαση των υποψηφίων του ΣΥΡΙΖΑ για τις ευρωεκλογές, εκφράζοντας έτσι και μία αγωνία για την αποχή στις επικείμενες εκλογές για την τοπική αυτοδιοίκηση και την ευρωβουλή.

«Ελληνες σηκωθείτε, ελληνικέ λαέ ξεσηκώσου. Η αλλαγή δεν θα έλθει από μόνη της», τόνισε μεταξύ των άλλων ο κ. Τσίπρας και συμπλήρωσε: «Καλούμε τους Ελληνες να ξεσηκωθούν με ειρηνικό τρόπο. Να συμβάλλουν ώστε να τελειώνουμε με τα ψέματα. Να κλείσουν τις τηλεοράσεις και να βγουν στους δρόμους. Να μην πέσουν στην παγίδα του καναπέ και της αποχής», ενώ σημείωσε: «Το σύστημα αυτό θέλει, την απάθεια».

Ο κ. Τσίπρας σημείωσε ότι η Ευρώπη βρίσκεται στην κρισιμότερη καμπή της και προσέθεσε: «Χτίζουν τείχη που αποκλείουν εκατομμύρια ανθρώπους από τα στοιχειώδη. Δημιουργούν ένα νέο απαρτχάιντ, του σκότους και του χρήματος, που διαιρεί την Ευρώπη».


Κατηγόρησε την κυρία Μέρκελ και τον κ. Σόιμπλε ότι απειλούν τους Ελληνες πως «αν δεν στηρίξουν τον κ. Σαμαρά και την ακροδεξιά συμμορία του Μαξίμου θα έλθουν σκληρές τιμωρίες» και στο πλαίσιο αυτό είπε ότι «επείγει να απαντήσουμε και να αντεπιτεθούμε».

Ειδική αναφορά έκανε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ στον κ. Μαν. Γλέζο, ο οποίος νωρίτερα, αστειευόμενος, είπε στον κ. Τσίπρα: «γέρασες, έγινες 39 και εγώ είμαι μόλις 29», σε ένα φραστικό παιχνίδι με την πραγματική ηλικία του (92 ετών).

Είναι «έτοιμος να μας βοηθήσει να κατεβάσουμε αυτή τη φορά τη σημαία των μνημονίων της υποταγής και του φόβου», είπε μεταξύ των άλλων για τον κ. Γλέζο ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ.

Από την πλευρά του, ο κ. Γλέζος στο τέλος της εκδήλωσης είπε μεταξύ των άλλων απευθυνόμενος προς τους υποψηφίους ότι τους χρεώνει «με τους νεκρούς συντρόφους», εν όψει του έργου που έχουν μπροστά τους.

Μιλώντας για το ευρωψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ ο κ. Τσίπρας είπε ότι «δεν προσφέρει κλάδο ελιάς σε όσους κατέστρεψαν τη χώρα. Είναι ψηφοδέλτιο μάχης, νίκης και ανατροπής», ενώ αναφέρθηκε εμμέσως στις εντάσεις που πυροδότησαν κάποιες επιλογές, περιοριζόμενος να πεί: «Συζητήσαμε πάρα πολύ, γιατί έτσι είναι η δική μας κουλτούρα, δοκιμάσαμε, διαφωνήσαμε, διορθώσαμε».

Παρόντες στην εκδήλωση ήταν μεταξύ των άλλων ο ηθοποιός και σκηνοθέτης κ. Γ. Κιμούλης, ο σκηνοθέτης κ. Βαγγ. Θεοδωρόπουλος, ο συγγραφέας Β. Αλεξάκης, ο πρύτανης του ΚΠΕ κ. Θεοδ. Πελεγρίνης, ο πρώην πρόεδρος του ΣΥΝ κ. Ν. Κωνσταντόπουλος, κ.ά.

Τα βιογραφικά των υποψηφιών του ΣΥΡΙΖΑ




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΥΡΙΖΑ: προσπαθεί να κρύψει «κάτω απ’ το χαλί» τις θέσεις για μειονοτικό 
Τηλε - επίθεση Τσίπρα σε Γιούνκερ - Σουλτς 
Στουρνάρας σε Τσίπρα: Τα μνημόνια είναι στην ιστοσελίδα του ΥΠΟΙΚ 
Τσίπρας: H Ευρωπαϊκή Αριστερά θα είναι η θετική έκπληξη των εκλογών 
Τσίπρας: «Να οριστεί η προ ημερησίας συζήτηση για Μπαλτάκο» 
Δημ. Κουτσούμπας: Ο ΣΥΡΙΖΑ υιοθετεί το διεφθαρμένο ΠαΣοΚ 
«Μακεδονία» η πΓΔΜ για τον υποψήφιο του ΣΥΡΙΖΑ Στ. Κούλογλου 
Λαζόπουλος: Δεν βουτάω σε βρόμικα ποτάμια 
Τσίπρας: Οι ευρωεκλογές είναι δημοψήφισμα ζωής 
Τσίπρας: Ο Στουρνάρας παραδέχεται ότι υπάρχει νέο μνημόνιο 
Ηλ. Νικολόπουλος: Με εκφράζει η ευρωδιακήρυξη του ΣΥΡΙΖΑ 
Η «ενιαία μειονότητα» διχοτομεί τον ΣΥΡΙΖΑ 
Σαμπιχά Σουλεϊμάν: Ελληνίδα, Ρομά, μουσουλμάνα, γυναίκα... 
ΣΥΡΙΖΑ:Εξετάζει την αποπομπή Χριστόπουλου από ευρωψηφοδέλτιο 
Οι υποψήφιοι που στηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ σε Κεντρική Μακεδονία-Θεσσαλονίκη 
ΣΥΡΙΖΑ:Παραιτήθηκε ο Δημήτρης Παπαδημούλης από βουλευτής  
ΣΥΡΙΖΑ: «Νέο μνημόνιο» αποτελεί το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα 2014-2018 
 
 
σχόλια (41)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Σχετικοτητα και ρεαλισμος | 02/05/2014 11:20
    Λοιπον, ας υποθεσουμε, θεωρητικα αδυνατον οτι ο Συριζα βαλει ολους του υποψηφιους του στο ευρωκοινοβουλιο. Θα εχει μια δυναμη, μαζι με ολα τα αριστερα κομματα απο ολα τα ευρωπαικα κρατη, του 10% στο ευρωκοινοβουλιο. Για να περασει τη γραμμη του και στους υπολοιπους 712 ευρωβουλευτες, χρειαζεται καποιος καιρος, ας πουμε 4 χρονια. Δηλαδη μιλαμε για 2018. Τοτε η κριση θα εχει περασει, η ευρωπη και η ελλαδα θα εχει βρει παλι τον ρυθμο της, η οικονομικη αναπτυξη θα εχει κορυφωθει και η ανεργια και το χρεος δεν θα ειναι πια προβλημα. Ο Συριζα τι θα λεει σ αυτους που σημερα θα τον ψηφισουν σαν σωτηρα για ολα τα δεινα που σημερα μας εχουν καταβαλλει? Να αλλαξουμε το ευρω και την ευρωπη με Αργεντινη?
    Γιωργος
    απάντηση66
     
     
    Το πιο δυναμικό για την Ελλάδα και την Ευρώπη. | 01/05/2014 14:54
    Μπράβο στον ΣΥΡΙΖΑ. Έκανε ένα ψηφοδέλτιο άξιο για ευρωπαϊκό κόμμα που υπερασπίζεται την ελληνική κοινωνία. Είναι ότι πιο δυναμικό. Εκπρόσωποι όλων των κοινωνικών αγώνων και στρωμάτων που υπερασπίζονται την κοινωνία μέσα από τους αγώνες τους για ευημερία, ειρήνη, πολιτισμό ενάντια στο ρατσισμό, την φτώχεια, την μισαλλοδοξία των εθνικιστών. Μπράβο του πραγματικά.
    Διογένης
    απάντηση48
     
     
    Πιστευε και μην ερευνα 2 | 01/05/2014 11:38
    Καποτε τολεγαν για να μην αφηνουν καποιες ενοχλητικες ερωτησεις να δημιουργουν αμφιβολιες, επειδη δεν υπηρχαν απαντησεις. Τωρα μας λεει ο Συριζα να μην παρασυρομαστε απο την προπαγανδα ακομα κι αν δεν εχει ο ιδιος απαντησεις στα ερωτηματα που του βαζουν. Το θεμα γινεται πολυ ενδιαφερον. Απο την μια ζηταει συμμετοχη του λαου σε μελλοντικα δημοψηφισματα, απο την αλλη ζητα να μην πεφτει ο λαος σε προπαγανδιστικες παγιδες. Να κλεισουμε την τηλεοραση, να σταματησουμε να διαβαζουμε εφημεριδες (επιτρεπεται μονο η Αυγη?) και να παρακολουθουμε εντατικα τις θεσεις του για να τρεχουμε να ψηφιζουμε οταν γινεται δημοψηφισμα. Νομιζω οτι με Συριζα, θα εχουμε αλλαγη στην ζωη μας, αλλα οχι προς το καλλιτερο
    Γιωργος
    απάντηση63
     
     
     | 30/04/2014 19:38
    τσίπρα προχώρα, το 4% πλησιάζει, και θα ησυχάσεις για πάντα
    papagalos
    απάντηση67
     
     
    Eυγε | 30/04/2014 18:35
    Ένα συνονθύλευμα άχρηστων κρατικοδίαιτων δημοσίων υπαλλήλων
    Γιάννης
    απάντηση148
     
     
    Νταξει, ρε, νταααξει | 30/04/2014 17:50
    Ντάξει ρε ντάααξει. Έτσι και αλλιώς ψήφο δεν βλέπετε από το νοήμον κοινό. Αλήθεια, εκείνη την Κούνεβα γιατί την βάλατε ως εκπρόσωπο της Ελλάδας στο Ευρωκοινοβούλιο; Επειδή της έριξαν βιτριόλι στο πρόσωπο, αυτομάτως απέκτησε μόρφωση, ελληνική συνείδηση, ικανότητες να ομιλεί στο ευρωκοινοβούλιο και να συνδιαλέγεται με τα υψηλού επιπέδου σαΐνια των άλλων χωρών; Και να σιτίζεται δωρεάν εις το Πρυτανείον; Αυτό δείχνει και το δικό σας επίπεδο, την δική σας νοημοσύνη. Η οποία είναι επιπέδου μπρόκολου. Διότι και τον λαϊκισμό δεν ξέρετε να τον χειρίζεστε. Αλλά , όπως λέει ο λαός, ''κατά τον μαστρομανώλη και τα κοπέλια του''. Περιμένετε και θα δείτε. Πολύ υποτιμήσατε την νοημοσύνη του ελληνικού λαού.
    ΜΑΚΗΣ
    απάντηση4516
     
     
     
    Tsip Guevara | 30/04/2014 15:15
    Tha ithela na ksero to biografiko tou Tsip Guevara...Ti morfosi exei?...Exei doulepsei pote?..Pia einai ta simantikotera epitevgmata tou? Ektos apo megalos bullshit artist, ti allo exei petixei?
    Advocate
    απάντηση2913
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΤΙ ΣΥΝΘΕΣΗ !!!! | 30/04/2014 15:11
    Η αντιπροσωπευτικότητα της Ελληνικής κοινωνίας στην πλήρη της δόξα , στο ψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ. ΠΡΟΣΕΞΤΕ 10 Πανεπιστημιακοί 4 Ελεύθεροι Επαγγελματίες 3 Κομματικά Στελέχη 6 Δημόσιοι Υπάλληλοι 3 Δημοσιογράφοι 4 Βουλευτές 3 Ιδιωτικοί Υπάλληλοι 9 Με αδιευκρίνιστη επαγγελματική δραστηριότητα. Όπως φαίνεται κανένας ΕΚΠΡΌΣΩΠΟΣ της ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ και βέβαια κανένα ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ. Προφανώς οι συγκεκριμένες κατηγορίες εργαζομένων ή είναι οι Ταξικοί Εχθροί ή δεν υπάρχουν για τον ΣΥΡΙΖΑ. Ο Θεός να μας φυλάει από αυτές τις επιλογές και ιδιαίτερα από τους Πανεπιστημιακούς ,οι περισσότεροι των οποίων, έχουν επιλεγεί επί εποχής ΠΑΣΟΚ
    Τ.Λ
    απάντηση5015
     
     
     
    ...... | 30/04/2014 14:59
    καλά, ποιόν χειροκροτούν ρε παιδιά? Shelfie τραβάνε?
    φούιφουτος
    απάντηση4210
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    της | 30/04/2014 13:33
    παναγιας τα ματια εχει μαζεψει ο συντροφος alexis,οποιος προλαβε προλαβε μαγκες,σε λιγο κληρωνει,ξανα τετοια τυχη στην επομενη χιλιετια, α ρε αθανατη αλλαδα,βεβαια και τα αλλα κομματα εχουν τα μαργαριταρια τους αλλα ο συριζα ειναι πρωτοπορος στην αρλουμπα
    ..
    απάντηση4611
     
     
     
    θλίψη..... | 30/04/2014 13:32
    Ti θλίψη, τι πένθος, για τα ύστατα των συμβόλων της νιότης μου....Τι όνειδος, τι τεράστια ευθύνη του αδίστακτου νεαρού, να περιφέρει την ένδοξη γριά αρκούδα δεμένη με την αλυσίδα της νοσταλγίας των ηρωικών -όντως- αγώνων, να επιχειρεί να "κερδίσει" διασύροντας τον άνδρα που με υψωμένη γροθιά και σκουριασμένα φυσεγκλίκια επαναλαμβάνει την ιστορία του ως φάρσα!
    nestoras
    απάντηση4615
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Δικαιως γινεται ο αρνητικος σχολιασμος | 30/04/2014 13:01
    Τοσα ονοματα και ουτε μια ομορφη ηθοποιος, μια τραγουδιστρια, ενας πρωην ποδοσφαιριστης, κατι βρε παιδακι μου. Τετοια ομαδα θα στειλουν στην eurovision-ευρωκοινοβουλιο; Ολο βαρετους καθηγηταδες και Γλεζους το ψηφοδελτιο, αυτοι μονο να μιλανε και να σκεφτονται ξερουν.
    takis
    απάντηση2443
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    κοντος ψαλμος | 30/04/2014 12:07
    το ψηφοδελτιο του συριζα ανετα ανατρεπει την ηγεσια του.
    αλληλουια
    απάντηση3014
     
     
    αναμνυστικη απο την 5ημερη | 30/04/2014 12:01
    ΟΝΕΙΡΑ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ .....Ευτυχως για τους φυσιολογικους .... ... Εχει ενα " στησιμο" ο προεδρος του 15μελους " τρελα" Καλη νυκτα και καλη τυχη σε εμας
    dimitris t
    απάντηση5315
     
     
    Κλειστε τις τηλεορασεις. | 30/04/2014 11:27
    Ερχονται νεες δημοσκοπησεις...........
    thanos
    απάντηση347
     
     
     
    Τελικά τα παρελθον μας κυνηγαει .. | 30/04/2014 11:04
    Εχτές επέσα πάνω στην ομιλία του Γλέζου που τον θεωρώ μεγάλη ιστορικη προσωπίκοτητα των τελευταιων 80 χρόνων. Δεν θα σταθώ στις αποψεις του ΣΥΡΙΖΑ αν ειναι σωστες ή λαθός αυτό θα κριθει από τον λαο και αν τις πιστευει ή όχι και αυτο θα κριθεί από τον λαό (και οχι μονο απο τους αριστερους) αυτο που με ενοχλισε οπως παντα με ενχολουσε για όλους που χωρίζουν τον κόσμο σε κουμουνιστες και δεξιους και τις κουβεντες καλα σας καναμε στο εμφυλιο ή επρεπε να σας εξαφανισουμε (πραγματικα ποιος δεν τα εχει ακουσει αυτα ακομα και σημερα) εχθες λοιπον αισθανθηκα να μιλαει το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ και να ζηταει την ρεβανς. πραγματικά ποσο προοδευτικο είναι αυτλο τελικά ?.... αναλογα νοιώθω και για τους άλλους
    dhmhtrhs
    απάντηση6913
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε... | 30/04/2014 10:35
    Στις ευρωεκλογές ψηφίστε ΣΥΡΙΖΑ κι όλα θ' αλλάξουν. Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Κόκκινος σίφουνας ΣΥΡΙΖΑ. Ανατρέπει τα πάντα........... Αρκεί να κλείσετε τις τηλεοράσεις. Μην ακούτε, μη βλέπετε τίποτα μέχρι τις εκλογές. Εντολή Τσίπρα. Κι όταν στις 26/5 ανεβεί στο ανατρεπόμενο της εξουσίας, θα τα κλείσει όλα τα εργαλεία των καπιταλιστών......
    Andre
    απάντηση5212
     
     
     
    Πανηγυρική ατμόσφαιρα Νίκης ! | 30/04/2014 09:49
    Πνεύμα ενότητας και γιορτής ανάμεσα σε κοινό και υποψηφίους που πιστεύουν στην αποστολή τους για ανατροπή της παρούσας αδιέξοδης και απάνθρωπης πολιτικής και τη νίκη τους!!! Προσωπικά, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΡΗΚΑ για τις υποψηφιότητες του Σ. Ρομπόλη και του Ν. Ξυδάκη! Ο ίδιος ο Τσίπρας κατέβηκε και ανέβασε στο βήμα τον Μ. Γλέζο, ως ένδειξη σεβασμού και αναγνώρισης!
    ΚΤ
    απάντηση1465
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Γιατί το κουράζουμε άσκοπα;;; | 30/04/2014 06:57
    Σε όλους τους σκεπτόμενους πολίτες είναι προφανές ότι ο Σύριζα είναι ένα πολύ επικίνδυνο για την πατρίδα μας συνονθύλευμα ακροαριστερών, αριστεριστών και λαμογιών του Πασόκ, εμφορούμενο από αντεθνικές και ανθελληνικές απόψεις. Στις εκλογές του Μαίου 2014, μαύρο και δαγκωτό. Γιατί το κουράζουμε άσκοπα;;;
    Ιορδάνης
    απάντηση7824
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-