International Edition
  
  • Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κάρολος Παπούλιας θα μεταβεί την Πέμπτη στις 10 π.μ. στο Πάρκο Ελευθερίας (πρώην ΕΑΤ - ΕΣΑ) για να καταθέσει στεφάνι
Πέμπτη 24 Ιουλίου 2014
 
 

Παπούλιας προς αρχηγούς: Εκροές 700 εκατ. ευρώ από τις Τράπεζες

Τα πρακτικά της συνάντησης Σαμαρά-Βενιζέλου-Κουβέλη με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας
Παπούλιας προς αρχηγούς: Εκροές 700 εκατ. ευρώ από τις Τράπεζες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Δραματικούς τόνους για την κατάσταση της ελληνικής οικονομίας και του τραπεζικού συστήματος έδωσε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κ. Παπούλιας τη Δευτέρα στη σύσκεψη με τους αρχηγούς της ΝΔ κ. Αντ. Σαμαρά, του ΠαΣοΚ κ. Ευ. Βενιζέλο και της ΔΗΜΑΡ κ. Φ. Κουβέλη.

Σχεδόν με «το καλησπέρα σας» ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, αν και δήλωσε πως δεν θέλει να δραματοποιήσει την κατάσταση πληροφόρησε τους αρχηγούς των τριών κομμάτων ότι είχε τηλεφωνική συνομιλία με τον διοικητή της Τραπέζης της Ελλάδος κ. Γ. Προβόπουλο, ο οποίος του περιέγραψε πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση στις τράπεζες:

«Οι αναλήψεις και οι εκροές μέχρι τις 16.00΄η ώρα που τον πήρα ξεπερνούσαν τα 600 εκατ. ευρώ, έφτασαν τα 700 εκατ. ευρώ», είπε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και συνέχισε: «εκεί δεν προστίθενται και όλες αυτές οι εντολές που πήραν οι τράπεζες για να μετατρέψουν σε ομόλογο γερμανικού δημοσίου και σε άλλα τέτοια πράγματα. Υπολογίζονται ότι κι αυτά θα συμποσούνται περίπου στα 800 εκατ. ευρώ», αφήνοντας τους αρχηγούς προβληματισμένους και τον κ. Φ. Κουβέλη να ρωτά: «Όλα μαζί;».

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας απάντησε καταφατικά και συνέχισε επισημαίνοντας ότι «τις επόμενες δύο ημέρες θα είναι χειρότερη η κατάσταση. Χαρακτηριστικά μου είπε ο κ. Προβόπουλος ότι βεβαίως δεν υπάρχει πανικός, αλλά υπάρχει ένα μεγάλος φόβος ο οποίος μπορεί να εξελιχθεί σε πανικό και ανέφερε ότι η αντοχή των τραπεζών είναι πολύ μικρή αυτή τη στιγμή». Όλα αυτά βεβαίως κατεγράφησαν επί λέξη στα πρακτικά και αναμένεται να δημοσιοποιηθούν παντού, τη στιγμή που τα πρακτικά δόθηκαν στη δημοσιότητα.

Ο κ. Παπούλιας πάντως δεν έδωσε στη δημοσιότητα την επιστολή που του απέστειλε ο Πρωθυπουργός κ. Λουκάς Παπαδήμος, αλλά την έδωσε να την αναγνώσουν απλώς οι αρχηγοί, χωρίς να την διαβάσει προφανώς για να μην γραφτεί στα πρακτικά. Στην επιστολή του αυτή, σύμφωνα με όσα ανέφεραν οι πολιτικοί αρχηγοί, ο Πρωθυπουργός περιγράφει τις αντοχές της οικονομίας, τις υποχρεώσεις που έχει η χώρα και τις αντοχές του τραπεζικού συστήματος.

Στα πρακτικά της περασμένης Δευτέρας, (όπου απουσίαζε αν και είχε κληθεί ο κ. Αλ. Τσίπρας) περιγράφονται οι προσπάθειες για σχηματισμό κυβέρνησης προσωπικοτήτων, οι διαφωνίες που εξέφρασε ο κ. Κουβέλης (θεωρώντας ότι μια τέτοια κυβέρνηση θα αποτελούσε πολιτική ήττα), τις προσπάθειες που κατέβαλε ο κ. Σαμαράς για να υπάρξει «κοινωνική αποδοχή» στην κυβέρνηση αυτή, και το πράσινο φως που άναψε ο κ. Βενιζέλος. Επίσης γίνεται αναφορά στο περίφημο «Σενάριο Β΄» του κ. Καμμένου, με τον κ. Σαμαρά να επιμένει ότι «θα μπορούσε να αποτελέσει μία βάση» για συζήτηση.

Τα πρακτικά της συνάντησης αναρτήθηκαν στην ιστοσελίδα της Προεδρίας της Δημοκρατίας.

Τα πρακτικά


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Με κυβέρνηση Πικραμμένου ξανά σε εκλογές 
 
 
σχόλια (14)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    εκροες 700 εκ ευρω | 17/05/2012 14:20
    εισφορες 18δις ευρω. Πειτε μας κι'ολας οτι οι τραπεζες ειναι οι χαμμενοι τωρα, να γελασει και το παρδαλο κατσικι...
    Dr Doom
    απάντηση00
     
     
    Η επιστολή Παπαδήμου πρέπει να δημοσιευτεί | 16/05/2012 09:58
    Ο λαός πρέπει να μάθει ποια ακριβώς είναι η παρούσα κατάσταση, ώστε στις επερχόμενες εκλογές να λάβει τις αποφάσεις του εν πλήρει γνώση. Η επιστολή Παπαδήμου πρέπει να δοθεί στη δημοσιότητα.
    DPF
    απάντηση61
     
     
    Τι πράγματι συμβαίνει? | 16/05/2012 09:58
    Με βάση τα όσα μαθαίνουμε από τα πρακτικά της συνάντησης των αρχηγών δημιουργούνται πολλά ερωτηματικά. Θα πρέπει να ερευνηθεί αν το χαρτί Παπαδήμου προς Παπούλια για τα οικονομικά απηχεί την πραγματικότητα. Γιατί δεν ενημέρωσε απευθείας τους αρχηγούς ο Παπαδήμος και γιατί δόθηκε μόνο προς ανάγνωση, αφού διέρρευσε. Γιατί ο Προβόπουλος δεν ενημέρωνε τους αρχηγούς πριν τις εκλογές? Γιατί απεκρύβη ότι η χρηματοδότηση των Τραπεζών με 18 δισ. για ανακεφαλαιοποίηση έγινε κανονικά? Γιατί τώρα οι εταίροι δείχνουν λίγη κατανόηση (βλ. Ολαντ-Μέρκελ)?
    aporias
    απάντηση41
     
     
    Αρχισε η Αναπτυξη! | 16/05/2012 03:37
    Εισται σιγουροι ειχαμε εκροες η μηπως ο Τσιπρας με τον Γλεζο αρχισαν την αναπτυξη απο τωρα?? Δολια Ελλαδα, τι σε περιμενει!!! Ζητω η δημοκρατικη ανευ κρατους, ανεξαρτητη, πατριωτικη, αγωνιστικη, ριζοσπαστικη, συνδικαλιστικη, καπιταλιστικη, αθλιτικη, κουλτουριαρα, ΑΡΙΣΤΕΡΑ (χωρις μαγιονεζα παρακαλω!!)
    Ποτε θα παρω τα βουνα?
    απάντηση90
     
     
    Αν. | 16/05/2012 02:37
    Αν ποτέ ξυπνήσει ο Τσιπρας και καταλάβει τι τον περιμένει αν η Ελλάδα φύγει από το Ευρώ, θα τρέχει και δεν θα φτάνει. θα πέσουνε όλοι επάνω του να τον φάνε όταν θα δουν ότι αυθημερόν οι Έλληνες γινανε κουρεληδες.
    Κούνια που δεν σε κουναγε
    απάντηση100
     
     
    Ο Θιασος αιφνιδιάστηκε | 16/05/2012 02:02
    Eντυπωσιακη αποκάλυψη . Και εγω που νομισα οτι με την νικη του τσιπρα και καμμενου που εβαλε τελος στη λιτοτητα στην ευρωπη ,θα ανοιγαν οι αγορες για δανεικά και η εισαγωγη συναλλαγματος ,δολλαριου θα ηταν τετοια που θα ενισχυε ακομη και το ευρω,! αιφνιδιαστηκα . Φαντασου οι πολιτικοι μας που καταλαβαινουν και οικονομικά τι επαθαν παντως και να κραταμε και κατι κρυφο δεν χαλασε ο κοσμος ,εδψ κρυβαμε 30 δισ ελλειμμα ,για 700 εκατομυρια θα φοβηθουμε !.
    αιφνιδιασμενος
    απάντηση60
     
     
    Αισχος ανεύθυνοι... | 15/05/2012 21:20
    Αισχος ανεύθυνοι, αίσχος...
    West
    απάντηση30
     
     
    Μίλησε ο bon viver | 15/05/2012 20:57
    Θυμάστε που που πήγαν οι φόροι μας την χρυσή εποχή ,όταν ανδρέας και αυτός μας τα έτρωγαν στην Ελούντα με τις αεροσυνοδούς!!!! Με τις νέες εκλογές είναι ανάγκη να ολοκληρωθεί η κατεδάφιση. Εντυπωσίασε στις εκλογές της 6ης Mαΐου η συντριβή και ο εξευτελισμός των δύο μεγάλων πολιτικών καρκινωμάτων της μεταπολίτευσης. Όμως το παλιό δεν έχει ακόμα πεθάνει και το νέο δεν έχει ακόμα γεννηθεί.
    A.G
    απάντηση1926
     
     
    Άχρηστοι, Ανίκανοι, και Λαϊκιστές πολιτικοί αναζητούν προσωπικά οφέλη από τις ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΕΣ ΔΕΥΤΕΡΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. Η λύση θα μπορούσε να δοθεί από του γενναίους βουλευτές που είναι δέσμιοι της λίστας. | 15/05/2012 20:19
    Η πολυπληθείς ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΠΕΛΑΤΕΙΑ, που απομυζούσε δεκαετίες το δημόσιο χρήμα, κατέθεσε τις κομματικές του ταυτότητες στους τσιπροκαμμένους. Υπόσχονται μέσα από ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΕΣ ΚΟΡΩΝΕΣ να επαναφέρουν μισθούς και συντάξεις. Με το λεφτά υπάρχουν ο ΓΑΠ κράτησε δυο χρόνια. Ο αλαζονικός αυταρχικός Σαμαράς, έτρεχε μόνος του και ήρθε δεύτερος. Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ αποδεδείχθηκε θνησιγενής. Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ποσό καιρό θα του πάρει να κάνει το λαϊκισμό πράξη. Οι ψηφοφόροι του κατά παράδοση είναι εκλογικοί πελάτες. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΩΝΕΙ μέχρι να βρεθεί ο Έλληνας Μόντι, είναι η παραίτηση του προέδρου σε περίπτωση καταστροφικής απόφασης, και ένα ΚΑΘΑΡΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ για την ΕΕ, για να μην κρεμόμαστε στους ψεύτες λαϊκιστές
    Θανασάκης ο πολιτευόμενος
    απάντηση327
     
     
    ΚΡΙΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΥΒΕΛΗ | 15/05/2012 20:17
    Εντάξει κ. Κουβέλη. Θα πάρετε 5-6% στις εκλογές του Ιουνίου. Και θα έχετε 15-20 βουλευτές στο κοινοβούλιο μιας κατεστραμένης χώρας. Εύγε! (Α ρε Λεωνίδα Κύρκο που είσαι να δεις που κατάντησε η Ανανεωτική Αριστερά!)
    ΙΔΜ
    απάντηση493
     
     
    Τσίπρα σηκώνουν τα λεφτά τους | 15/05/2012 19:57
    Να μην τα βάλεις χέρι! Δεν σε εμπιστεύονται εκατό ευρώ, που να σε εμπιστευτούμε τις ζωές μας! Στη θέση σου δεν θα ήμουν υποψήφιος!
    q
    απάντηση417
     
     
    Κανα 2 φορες ακομα | 15/05/2012 19:53
    να ανοιξει ο Γλεζος το στομα του το φτασαμε το 1δις εκροων. Σκεψου να κυβερνησουνε κιολας.
    Raest
    απάντηση467
     
     
    το προσωπο του πανικου | 15/05/2012 19:51
    Αυτοι που κανουν περισσοτερη ζημια στις τραπεζες δεν ειναι οι αντιμνημονιακοι αλλα οι παρακατω με βαση τα οσα δηλωνουν στο δημοσιο λογο και αυτοι ειναι παπουλιας σαμαρας βενιζελος σκαι μεγκα και λοιπα παπαγαλακια.μαζι με σοιμπλε και γερμανους δειτε δηλωσης τιτλους μεθοδευσεις επικεροτητα. ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΕΡΟΜΑΣΤΕ
    xm
    απάντηση933
     
     
    Έτσι έχουνε τα πράγματα . | 15/05/2012 19:26
    Δεν είναι πρόθεση μου να πικράνω κάποιους αναγνώστες του φόρουμ , αλλά ένα είναι γεγονός , κάθε αύριο και καλλίτερο ,αναφέρομαι στον Κ. Καραμανλή , ένας πρωθυπουργός που έκανε λάθη , λάθη σοβαρά , αλλά και ένας που είπε την αλήθεια στον Ελληνικό λαό , θέλω να με καταλάβετε σωστά δεν συνηγορώ υπέρ του , εάν διαβάσει κάποιος τους πίνακες με χρέη κρατών θα τρελαθεί , η Ελλάδα μπροστά τους είναι αθώα περιστερά , και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε μεγάλες χώρες με τεράστιους προϋπολογισμούς , έχει μέσα κάτι μαρίδες σαν εμάς , που έπρεπε να είναι σε χειρότερη μοίρα από εμάς , γιατί δεν είναι ? προφανώς είχανε και έχουνε πιο σοβαρούς και πιο πατριώτες πολιτικούς από εμάς , το να είσαι σοβαρός πολιτικός πρέπει να έχεις σοβαρό δάσκαλο η πρότυπο ένα σοβαρό πολιτικό (αλλά και μυαλό απαραιτήτως ) , είδαμε τον άλλο , τον ΓΑΠ , είχε τα πρώτα δυο τον πατέρα του και τον παππού του , συν αυτού πρόθυμους συνεργάτες από την ημεδαπή και αλλοδαπή , δεν είχε όμως μυαλό ,από την άλλη είχαμε τον Καραμανλή (τον λεγόμενο μπουγάτσα ) αλλά δεν είχε πρόθυμους συνεργάτες ακόμη και μέσα στο κόμμα του , για τους αλλοδαπούς ούτε λόγος , το αποτέλεσμα , όποιος είχε αλλοδαπούς μάνατζερ που του φτιάχνανε προφίλ σε συνεργασία με τα ντόπια ΜΜΕ κέρδισε και κατέστρεψε , όποιος κινήθηκε πατριωτικά για να κάνει την Ελλάδα έστω και ένα μικρό παίχτη στην παγκόσμια ενεργειακή σκακιέρα πολεμήθηκε πρώτα από τους δικούς του , μετά από τα ντόπια ΜΜΕ , το αποτέλεσμα , χάσαμε τα ενεργειακά χαρτιά και μαζί τους την εύκολη ανακήρυξη της ΑΟΖ , σήμερα χάνουμε όπως φαίνεται την συμμετοχή μας στο Εύρω και ίσος αύριο και την συμμετοχή μας στην ΕΕ , ένα μεγάλο εύγε σε όσους φέρανε την Ελλάδα έως εδώ, την κατάρα των Ελλήνων να έχετε καραγκιόζηδες πολιτικάντηδες και εσείς πουλημένοι συνδικαλιστές που συμβάλατε στην καταστροφή , στο διάβολο εσείς και οι σπόροι σας .
    W.Q
    απάντηση2111
     
-