Παίζοντας καθηλωτικό μπάσκετ ο Ολυμπιακός συνέτριψε 92-58 την Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΣΕΦ, έκανε το 2-2 στη σειρά των playoffs και στις 8 Μαΐου θα επιχειρήσει να κάνει δεύτερο break στο Palau Blaugrana, προκειμένου να λάβει μέρος στο Final-4 του Βερολίνου.

Τρομερή εμφάνιση από τον Σακίλ ΜακΚίσικ (21π.-6ρ.), τον οποίο ακολούθησαν οι Μουστάφα Φαλ (12π.-5ρ.), Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (11π.-4ρ.-4ασ.), Φίλιπ Πετρούσεβ (10π.-5ρ.), Κώστας Παπανικολάου (9π.-6ρ.) και Νίκολα Μιλουτίνοβ (8π.-11ρ.).

Στην αντίπερα όχθη ο μοναδικός διψήφιος της Μπαρτσελόνα ήταν ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 10 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα:

Η Μπαρτσελόνα ήταν ιδιαίτερα εύστοχη στο ξεκίνημα, βάζοντας 14 πόντους στο πρώτο τετράλεπτο, σε μία περίοδο που οι γηπεδούχοι αντιπαρέταξαν τον Φαλ των πέντε καρφωμάτων! Το ξέσπασμα του Ολυμπιακού άρχισε με το buzzer του ΜακΚίσικ, ο οποίος έγραψε το 21-23, προτού εξελιχθεί στον πρώτο σκόρερ του α’ ημιχρόνου (13 πόντοι έναντι 12 του Φαλ και 10 του Πάρκερ).

Το 19-23 μετατράπηκε σε 36-23 και σε 45-26, σε ένα χρονικό σημείο που έβγαζε φωτιές σε άμυνα και επίθεση, με μοναδικό μελανό σημείο την αποχώρηση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη εξαιτίας τραυματισμού στον αστράγαλο.

Το επιμέρους 32-14 της ομάδας του Μπαρτζώκα στη δεύτερη περίοδο σήμαινε προβάδισμα 16 πόντων εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός είχε 68% στο δίποντο, 8 περισσότερα ριμπάουντ (21-13), ενώ η Μπαρτσελόνα ένα παραπάνω λάθος από ασίστ (6-7) και μεγάλη αστοχία στις βολές.

Παράλληλα, οι 53 πόντοι του ήταν οι περισσότεροι ever σε α’ ημίχρονο αναμέτρησης πλην regular season και το προαναφερθέν 17-0 το δεύτερο καλύτερο σερί του σε playoffs μετά το 19-0 επί της Σιένα εν έτει 2011.

Πάνω από 4 λεπτά χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα για να σκοράρει στο β’ μέρος, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να εκτοξευθεί στο +24 (61-37) και να βάλει γερές βάσεις για την ισοφάριση της σειράς. Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου αντέδρασε προς στιγμήν με σερί 8-0 και μείωσε στο -16, αλλά ο Παπανικολάου έβαλε τρία σερί τρίποντα (είχε 0/3) και έριξε τίτλους τέλους.

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 92-58

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58