Απόλυτος κυρίαρχος στο ελληνικό βόλεϊ για το 2024 ο Ολυμπιακός! Με εντυπωσιακό άσο του Ιντάλγκο για το 15-12 στο τάι μπρέικ του τέταρτου τελικού οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν για 32η φορά στην ιστορία τους το πρωτάθλημα και συνδυαστικά με το τρόπαιο του κυπέλλου ολοκλήρωσαν πανηγυρικά την τρέχουσα σεζόν.

Παίζοντας μπροστά στο κοινό της η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι είχε την ευκαιρία να ρίξει νωρίς τους τίτλους τέλους στις μάχες με τον Παναθηναϊκό, καθώς προηγήθηκε με 2-0 από το 25-17 και το 25-19 στα πρώτα δύο σετ. Παρόλο πάντως που οι «πράσινοι» ισορρόπησαν κι έστειλαν τον αγώνα στο πέμπτο και τελευταίο σετ, η κούπα βάφτηκε ερυθρόλευκη.

Ιδίως μετά το 9-10 του «τριφυλλιού» οι Πειραιώτες κατόρθωσαν ν’ ανταπεξέλθουν στο άγχος, πίεσαν με σωστή τακτική την αντίπαλη υποδοχή και προσπερνώντας στο σκορ έβγαλαν νοκ άουτ τον Παναθηναϊκό. Φυσικό ήταν έκτοτε να στηθεί ένα ξέφρενο πάρτι για ό,τι κατάφερε ο Ολυμπιακός στην τελική ευθεία της χρονιάς.

Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρήθηκαν στον θρόνο του πρωταθλητή Ελλάδας και παράλληλα πανηγύρισαν το νταμπλ για πρώτη φορά μετά το 2017.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12