Λες και έπαιζε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός AKTOR, με τους οπαδούς του να κάνουν κατάληψη στο BMW Park του Μονάχου (παρουσία και του Δημήτρη Γιαννακόπουλου), νίκησε 75-82 την Μπάγερν και πάτησε δυνατά στην 2η θέση της βαθμολογίας και στο πλεονέκτημα της έδρας.

Οι Γερμανοί σκότωναν τον Παναθηναϊκό από τη γραμμή των τριών πόντων σε όλο το παιχνίδι, αλλά η ομάδα του Αταμάν με τέσσερις διψήφιους παίκτες (Ναν, Λεσόρ, Χουάντσο και Σλούκα) και μεγάλη ψυχή την ώρα που τελείωνε η κλεψύδρα, υπέγραψαν τη χρυσή νίκη στη Γερμανία! Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε να πάει το ματς στο τελευταίο σουτ και εξασφάλισε τη νίκη μετην εμπειρία του.

Πλέον ο Παναθηναϊκός θέλει μόνο νίκη με την Αλμπα στο ΟΑΚΑ στην 34η αγωνιστική της Euroleague  για να κλειδώσει το παιχνίδι με τον νικητή του Play In στο 7-8.

Νευρικός χωρίς ρυθμό στην αρχή

Αστοχος, χωρίς ρυθμό, παρά το καλό ξεκίνημα και το πάθος των φιλάθλων του, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-6 με έξι πόντους του Μήτογλου και 7-8, αλλά ακολούθησε ένα σερί 8-0 των Γερμανών, που ήταν εύστοχοι στα τρίποντα.

Επέστρεψε με Χουάντσο και Παπαπέτρου

Ο Παναθηναϊκός συγκεντρώθηκε στην άμυνα, ισορρόπησε το παιχνίδι και όχι μόνο κάλυψε το χάντικαπ της διαφοράς, αλλά πήρε και προβάδισμα δύο φορές με έξι πόντους (31-37), χάρη στους Χουάντσο και Παπαπέτρου από τον πάγκο, που ήρθαν να δώσουν λύσεις. Γκριγκόνις και Γκραντ πήγαν στο ημίχρονο άποντοι στα αποδυτήρια, ενώ ο Λεσόρ έφτασε τα τρία φάουλ (με αυστηρό σφύριγμα).

Πόντο-πόντο στην 3η περίοδο και εκτέλεση Ναν

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα θρίλερ σε όλη την τρίτη περίοδο με την Μπάγερν να έχει τρομερή ευστοχία στα τρίποντα και τον Παναθηναϊκό να δίνει μάχη για να κρατήσει το προβάδισμα με ηγέτη τον Κέντρικ Ναν που έκλεισε την περίοδο με 15 πόντους.

Φινάλε θρίλερ

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7 (56-63) η μεγαλύτερη τιμή διαφοράς, αλλά ο Μπολμάρο κράτησε τους Βαυαρούς που σούταραν 12-22 στο τρίποντο, προηγήθηκαν 65-63 με σερί 9-0 την ώρα που μάθαιναν ότι με τη νίκη της Εφές έμεναν εκτός σεζόν! Ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε τα αποθέματα να περάσει και πάλι μπροστά με 70-78 χάρη σε Γκραντ, Σλούκα και Λεσόρ και λίγο αργότερα 75-82 με ένα κομβικό καλάθι του Ναν.

Μπάγερν – Παναθηναϊκός 75-82

Τα δεκάλεπτα:  18-13, 36-40, 54-58, 75-82

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμ 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 2 (1/4 σουτ), Έντουαρντς 9 (1/5 τρίποντα), Γκιφάι 6 (2), Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 5 (1), Μπολμάρο 11 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λούτσιτς 11 (2), Ιμπάκα 14 (7 ριμπάουντ), Χάρις 2, Μπράνκοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 2, Σλούκας 12 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαπέτρου 8 (1), Γκραντ 7 (1), Ναν 17 (5/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 13 (5/5 δίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 3 (0/3 σουτ, 3/4 βολές), Ερνανγκόμεθ 14 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτογλου 6.