Ο Προμηθέας πήρε μία μεγάλη πρόκριση, επικράτησε για άλλη μία φορά τη φετινή σεζόν της ΑΕΚ Betsson (79-67) και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα προημιτελικά του BCL.

Ο Χάντερ Χέιλ ήταν για μία ακόμη φορά ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του, μετρώντας 29 πόντους, τους 18 στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΕΚ – Προμηθέας: Το ματς

Ένα κακό πρώτο ημίχρονο, με σπασμωδικά ξεσπάσματα και… σερί. Ο Προμηθέας βρήκε δύο απανωτά τρίποντα με Χρυσικόπουλο και Κόνιαρη, προηγήθηκε με 11-8 και… κόλλησε!

Η ΑΕΚ μπορούσε να πάρει πόντους μόνο από τις βολές (6/10 στην 1η περίοδο) και κάπως έτσι η πρώτη περίοδος (12-11) είναι απ’ αυτές που το κλισέ υπαγορεύει πως θα ξεχαστούν γοργά.

Στη 2η περίοδο, η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14-11 (κάρφωμα Κουζμίνσκας), με τον Προμηθέα να απαντάει με σερί 10-0, έχοντας μείνει χωρίς πόντο για 6 αγωνιστικά λεπτά (14-21).

Σειρά της Ένωσης για σερί, επίσης 10-0 για το 24-21. Ο Προμηθέας απάντησε με 8-0 (24-29) και το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να μειώνει στο καλάθι (29-31).

Η ομάδα του Ζούρου… πλήρωσε τα 1/7 τρίποντα και τα 9 λάθη, ενώ ο Προμηθέας τα 8 λάθη και τις μόλις 5 ασίστ.

Μία φάση έντασης ανάμεσα σε Αγραβάνη και Χρυσικόπουλο, μετέφερε την ένταση στην εξέδρα. Προσωρινή διακοπή στο ματς. Και μόλις αυτό ξεκίνησε η ΑΕΚ εμφανίστηκε διαφορετική.

Την ίδια στιγμή, η Χολόν είχε κάνει την ανατροπή, πήρε τη νίκη απέναντι στη Μούρθια, με τον Προμηθέα να θέλει μόνο τη νίκη.

Ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους (62-65) και ένα καλάθι του ίδιου μείωσε στον πόντο (64-65, 3:40 πριν το τέλος).

Ο Προμηθέας πήρε πόντους από τις βολές (64-68), ενώ την ίδια ώρα η ΑΕΚ, παρά το… ξύπνημα της εξέδρας, άρχισε να χάνει την ώθηση που είχε.

Ένα τρίποντο του Χέιλ, 1:02 πριν το τέλος του αγώνα, έκανε το +10 και έφερε τον Προμηθέα σε ρόλο απόλυτου οδηγού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11, 29-31, 46-55, 67-79.