Με αιχμή του δόρατος τον φοβερό και τρομερό Μόουζες Ράιτ, που έκανε τα πάντα στο γήπεδο, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 71-65 και ανέβηκε στην τετράδα της Euroleague.

Ο αμερικανός είχε τρομερή ενέργεια, σπουδαία κέφια και μετατράπηκε σε επιθετικό υπερόπλο για τον Μπαρτζώκα, υπογράφοντας ολογράφως με το όνομά του μια ολόχρυση νίκη. Ο Ράιτ ήταν το ερυθρόλευκο κλειδί της νίκης έχοντας 19 πόντους. Από κοντά και ο Πίτερς που πέτυχε 11 στην τρίτη περίοδο.

Στην αντίπερα όχθη ο Κέντρικ Ναν είχε 17 πόντους, ενώ από 11 είχαν Μήτογλου και Λεσόρ. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα πολλά του λάθη αφού η άμυνα του Ολυμπιακού τον ανάγκασε να κάνει 18.

Το ματς: Ο Παναθηναϊκός αιφιδίασε στο μέγιστο βαθμό τον Ολυμπιακό μέσα στο σπίτι του, πιάνοντας το τέλειο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση και χτυπώντας τους «ερυθρόλευκους» στις αδυναμίες τους κλείνοντας παράλληλα όλους τους διαδρόμους προς τη ρακέτα του. Ο Ναν με δύο τρίποντα και ο Μήτογλου έκαναν τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός, που παρουσιάστηκε με Γουόκαπ και Γκος, έκανε πολύ κακό ξεκίνημα, ένα από τα χειρότερα σε ντέρμπι με Παναθηναϊκό στην έδρα του, καθώς βρήκε απέναντι του μία εξαιρετική άμυνα. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος με μόλις 1/7 τρίποντα, ενώ έχασε κατά κράτος και τη μάχη των ριμπάουντ για να πάει πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 7-17.

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο

Ο Ολυμπιακός μεταμορφώθηκε εντυπωσιακά στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με τη δεύτερη ομάδα στο παρκέ να κλέβει μπάλες και να αμύνεται εξαιρετικά, μείωσε άμεσα τη διαφορά και με ένα επιμέρους σερί 11-2 πλησίασε στο -1 τον Παναθηναϊκό (18-19).

Ο τρομερός Μόουζες Ράιτ έκανε ότι ήθελε σκοράροντας με απόλυτη ευστοχία και το παιχνίδι άρχισε να ανοίγει και να αποκτά τρελό ρυθμό. Παρά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει τα ριμπάουντ  με 22 έναντι 11,  ο Ολυμπιακός με μόλις ένα λάθος ισοφάρισε σε 33-33 στο φινάλε του ημιχρόνου και τον Ράιτ να φτάνει τους 11 πόντους.

«Ερυθρόλευκο» πάρτι

Ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ από την έναρξη του αγώνα με καλάθι του Πίτερς από την 6η ασίστ του Γουόκαπ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τα 11 λάθη, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε μόλις τρία!

Με 32-16 επιμέρους σκορ μετά από την πρώτη περίοδο και ένα σερί 11-0, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 39-33, κάνοντας τα βασικά, χωρίς να ψάχνει το εξεζητημένο στην επίθεση και λίγο αργότερα με 10 (45-35). Ο Ολυμπιακός έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε μάταια να πιαστεί από κάπου για να ξυπνήσει και να αντιδράσει.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός έβγαζε άμυνες και σκόραρε με συνέπεια, ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε τα ριμπάουντ, έκανε διαρκώς λάθη (5-14) και επιθετικά είχε τεράστιο πρόβλημα, αφού δεν μπορούσε να συνδεθεί με το καλάθι.

Ο Παναθηναϊκός «αναστήθηκε» στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον Κέντρικ Ναν να «καταπίνει» τη διαφορά που έχτιζε ο Ολυμπιακός και να μειώσει στον έναν πόντο (48-47). Ωστόσο ο Ράιτ και ο Πετρούσεφ έβγαλαν αντίδραση και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά 57-52. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα και με τον εκπληκτικό Μόουζες Ράιτ πήρε μια νίκη που τον στέλνει πάνω από τον Παναθηναϊκό.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 71-65

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Ράιτ 19 (9/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Κάναν 3 (1/8 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 5 (2/2 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουν τ), Πετρούσεβ 4 (1/5 δίποντα), ΜακΚίσικ 6 (3/6 δίποντα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 17 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 7 λάθη), Λεσόρ 11 (4/9 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 7 (2/6 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ)