Η Ίντερ δεν είχε γνωρίσει ήττα εν έτει 2024, όμως, η πρώτη σήμαινε και αποκλεισμό από το Champions League. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, είχαν καλές στιγμές με τον Λίνο, αλλά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 33′ με σπουδαίο πλασέ του Ντιμάρκο.

Η απάντηση της Ατλέτικο ήρθε άμεσα (35′) με το έκτο γκολ του Γκριεζμάν σε οκτώ ματς στην εφετινή διοργάνωση, ενώ ο ίδιος παίκτης άγγιξε το 2-1 στο 43′ (ο Παβάρ πρόλαβε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή).

Ο Γκριεζμάν απείλησε ξανά στο 52′, η Ιντερ απάντησε με Τουράμ (76′) και Μπαρέλα (82′), αλλά ο Ντεπάι, αφού σημάδεψε δοκάρι στο 85′, έγραψε το 2-1 στο 87′ και έστειλε τη σειρά στην παράταση, καθώς ο Ρικέλμε έχασε τρομερή ευκαιρία στο 90+3′.

Τουράμ (94′) και Ντεπάι (97′) προσπάθησαν για την αποφυγή των πέναλτι, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Ομπλακ απέκρουσε τις εκτελέσεις των Σάντσες και Κλάασεν, ο Λαουτάρο αστόχησε την τελευταία φορά που στήθηκε η μπάλα στη βούλα, επομένως η Ατλέτικο πήρε την πρόκριση.

• 3-2 από τον Κορέα για την Ατλέτικο
  • Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι και η Ατλέτικο στους «8»

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Βιτσέλ, Ερμόσο, Μολίνα (79′ Μπάριος), Γιορέντε (98′ Αθπιλικουέτα), Κόκε, Ντε Πολ (71′ Κορέα), Λίνο (71′ Ρικέλμε), Μοράτα (79′ Ντεπάι), Γκριεζμάν (106 Σαούλ)

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (73′ Ατσέρμπι), Ντάμφρις (73′ Νταρμιάν), Μπαρέλα (84′ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν (111′ Κλάασεν), Ντιμάρκο (84′ Μπίσεκ), Τουράμ (103′ Σάντσες), Λαουτάρο Μαρτίνες

Στα προημιτελικά η Ντόρτμουντ

Το σπουδαίο πρώτο ημίχρονο έφτανε για την Ντόρτμουντ, η οποία στη συνέχεια έριξε τέμπο και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Μέχρι το 48′, η ομάδα της Βεστφαλίας είχε ένα γκολ (με σουτ του Σάντσο) και άλλες έξι πολύ καλές ευκαιρίες, με κορυφαία τη διπλή των Μπραντ και Μάλεν (16′).

Εν συνεχεία, η Αϊντχόφεν πίεσε, σημάδεψε το δεξί δοκάρι με σουτ του Λοσάνο στο 53′ και κατέγραψε πολλές αξιόλογες στιγμές για ισοφάριση (62′ Λοσάνο, 71′ Μπακαγιόκο, 72′ Ντε Γιονγκ).

Πέντε λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ βρήκε δίχτυα με πλασέ του Φίλκρουγκ, αλλά η φάση εξετάστηκε από το VAR και το… πόρισμα έδειξε οφσάιντ για χιλιοστά.

Στο 90+4′ η ολλανδική ομάδα άγγιξε το 1-1, αλλά ο Ντε Γιονγκ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο τετ-α-τετ με τον Κόμπελ.

Τελικά, η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που έμελλε να (ξανα)σκοράρει, συγκεκριμένα στο 90+5′ με πλασέ του Ρόις, έπειτα από αμυντικό λάθος, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Τζαν, Ζίλε, Χούμελς, Μάατσεν, Ότσκαν, Ζάμπιτσερ, Μάλεν (70′ Αντεγέμι), Μπραντ (58′ Ενμέτσα), Σάντσο (75′ Ρόις), Φίλκρουγκ.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Μπενίτες, Τέζε, Σχάουτεν, Μποσκάγλι, Ντεστ, Τιλ (46′ Λοσάνο), Μάουρο Τζούνιορ (86′ Μπαμπαντί), Φέρμαν (82′ Πέπι), Μπακαγιόκο, Ντε Γιονγκ, Τίλμαν.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

Πρώτοι αγώνες

• Κοπεγχάγη – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (34′ Μάτσον / 11′ Ντε Μπρόινε, 45+1′ Σίλβα, 90+3′ Φόντεν)
  • Λειψία – Ρεάλ 0-1 (49′ Ντίαθ)
  • Παρί – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0 (58′ Εμπαπέ, 70′ Μπαρκολά)
  • Λάτσιο – Μπάγερν 1-0 (69′ πέν. Ιμόμπιλε)
  • Ίντερ – Ατλέτικο 1-0 (79′ Αρναούτοβιτς)
  • Αϊντχόφεν – Ντόρτμουντ 1-1 (56′ πεν. Ντε Γιονγκ – 24′ Μάλεν)
  • Νάπολι – Μπαρτσελόνα 1-1 (75′ Όσιμεν / 60′ Λεβαντόβσκι)
  • Πόρτο – Άρσεναλ 1-0 (90+4′ Γκαλένο)

Δεύτεροι αγώνες

• Ρεάλ Σοσιεδάδ – Παρί 1-2 (89′ Μερίνο / 15′, 56′ Εμπαπέ)
  • Μπάγερν – Λάτσιο 3-0 (39′, 66′ Κέιν, 45+2′ Μίλερ)
  • Ρεάλ – Λειψία 1-1 (65′ Βινίσιους / 68′ Όρμπαν)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Κοπεγχάγη 3-1 (5′ Ακάντζι, 9′ Άλβαρες, 45+3′ Χάλαντ / 29′ Ελγιουνουσί)
  • Μπαρτσελόνα – Νάπολι 3-1 (15′ Φερμίν, 17′ Κανσέλο, 83′ Λεβαντόβσκι / 30′ Ραχμάνι)
  • Άρσεναλ – Πόρτο 4-2 πέν., 1-0 παρ., 1-0 κ.α. (41′ Τροσάρ)
  • Ατλέτικο – Ίντερ 3-2 πεν. (2-1) (35′ Γκριεζμάν, 87′ Ντεπάι / 33′ Ντιμάρκο)
  • Ντόρτμουντ – Αϊντχόφεν 2-0 (3′ Σάντσο, 90+5′)