Ενα ονειρεμένο ημίχρονο και ένας φανταστικός Ολυμπιακός. Με ψυχή λιονταριού, οι ερθρόλευκοι έσβησαν την κακή εμφάνιση των πρώτων είκοσι λεπτών, έπαιξαν συγκλονιστική άμυνα, κάλυψαν μια διαφορά 12 πόντων στην απίστευτη τρίτη περίοδο που θύμισε Κάουνας και Μονακό και πέτυχαν μια κομβική νίκη (74-69) κόντρα στην ισχυρή Βίρτους, που τους διατηρεί στην εξάδα και τους φέρνει ένα ακόμα βήμα προς τον στόχο της τετράδας της Euroleague.

Με ηγέτες τους Παπανικολάου, Φαλ και τον συγκλονιστικό Πετρούσεφ να κάνει εξαιρετική δουλειά και να σκορπίζει την ιταλική άμυνα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα πέτγυχαν τον στόχο τους, εξασφαλίζοντας και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας με την πέμπτη συνεχόμενη νίκη.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα εξαιτίας της απουσίας του Γουόκαπ, που του έκανε ζημιά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η απουσία του τον επηρέασε βαθιά και άμεσα. Ηταν αποδιοργανωμένος χωρίς τον δημιουργό του, δεν ήταν ετοιμοι ούτε ο Γκος ούτε ο Μήτρου Λονγκ και με πολλά λάθη βρέθηκε πίσω στο σκορ σε ένα ματς που ήταν «must win».

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο μίλησε ο νόμος του ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός βγήκε παθιασμένος στο παρκέ με τρομερή άμυνα, διέλυσε την Βίρτους (είχε 13 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο και 1 στο δεύτερο!), άλλαξε όλα τα δεδομένα και παρουσίασε ένα ματς από την αρχή! Το καλάθι έγινε δαχτυλήθρα για τους Ιταλούς και ο Ολυμπιακός πήρε και τη νίκη, αλλά και τη διαφορά.

Χωρίς ρυθμό ελλείψει Γουόκαπ

Το ερωτηματικό πριν το τζάμπολ ήταν πως θα καλύψει ο Ολυμπιακός το κενό που άφησε ο τραυματισμός του Γουόκαπ κι αυτό φάνηκε στην πράξη, καθώς δεν υπήρχε ρυθμός στην πρώτη περίοδο, ούτε καλή κυκλοφορία. Ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο με μόλις τρεις ασίστ και έξι λάθη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-22 έχοντας πρώτο σκόρερ τον Κάναν.

Εχτισε διαφορά η Βίρτους

Ο Ολυμπιακός κρατούσε στον πόντο τη διαφορά, αλλά στη δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί άρχισαν να χτίζουν σταδιακά μια διαφορά και προηγήθηκαν ακόμα και με εννιά (28-37). Ωστόσο ο Παπανικολάου με πέντε σερί πόντους μάζεψε προσωρινά τη διαφορά (33-37).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έψαχνε διαρκώς τρόπους να βελτιώσει την επιθετική λειτουργία των ερυθρολεύκων και ταυτόχρονα να βρει έναν παίκτη αναφορά, που να σηκώσει πάνω του το βάρος για να καλύψει την αδυναμία στον άσο. Ωστόσο η Βίρτους αντεπιτέθηκε και έφτασε τη διαφορά και σε διψήφιο αριθμό (34-46) για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με +9.

Απίστευτη αντεπίθεση και ανατροπή

Η διαφορά των δύο ομάδων στο ημίχρονο φαίνεται και από δύο στατιστικές κατηγορίες. Ο Ολυμπιακός είχε 7 ασίστ και 9 λάθη, η Βίρτους 13 ασίστ και μόλις 4 λάθη.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός βγήκε μεταμορφωμένος από τα αποδυτήρια! Με τρομερή συγκέντρωση, με εντυπωσιακή άμυνα που τόσο έλειψε, με τον Γκος να ανεβαίνει και να γεμίζει τα παπούτσια του Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός έκανε σερί και πέρασε μπροστά με 50-46!

Και δεν ήταν μόνο αυτό! Η Βίρτους δεν μπορούσε να συνδεθεί με το καλάθι με 0/14 σουτ, ο Ολυμπιακός είχε βρει πλέον τον δρόμο του, θυμίζοντας τον τρομερό ημιτελικό στο Κάουνας με τη Μονακό! (27-2 τότε, 18-2 απόψε) και η διαφορά έκλεισε στο 57-51 με επιμέρους σερί 19 πόντων!

Ερυθρόλευκο πάρτι

Ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ρυθμό, συνέχισε την άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και η διαφορά έφτασε και το +10 (63-53), με τους Ιταλούς να τα έχουν χαμένα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4