Επιτέλους χαρά για την Μπάγερν. Η βαυαρική ομάδα ανέτρεψε την ήττα του αγώνα της Ρώμης και επικρατώντας 3-0 της Λάτσιο στο Μόναχο πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Champions League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι και στο 17′ πλησίασαν στο γκολ με πλασέ του Κέιν που πέρασε λίγο άουτ.
Η αρχή για τη μεγάλη ανατροπή έγινε στο 38′ με κεφαλιά του Κέιν, κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα η Λάτσιο είχε απειλήσει με τον Ιμόμπιλε.

Η Μπάγερν πήρε προβάδισμα πρόκρισης στο 45+2′ με κοντινή κεφαλιά του Μίλερ, ενώ στο 66′ τα πάντα κρίθηκαν, όταν ο Κέιν ζευγάρωσε τα γκολ του με κοντινή προσπάθεια.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Ντε Λιχτ, Ντάιερ, Γκερέιρο (78′ Ντέιβις), Πάβλοβιτς, Γκορέτσκα, Σανέ (89′ Λάιμερ), Μίλερ (78′ Τελ), Μουσιάλα (90+1′ Γκνάμπρι), Κέιν

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Φουέντες, Ρομανιόλι, Πελεγκρίνι, Γκουεντουζί, Βεσίνο (61′ Κατάλντι) , Αλμπέρτο (80′ Καμάντα), Άντερσον (75′ Πέδρο), Ζακάνι (61′ Ίσακσεν), Ιμόμπιλε (61′ Καστεγιάνος)

«Καθάρισε» ο Εμπαπέ

Η Παρί Σεν Ζερμέν ζευγάρωσε τις νίκες της επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ (2-1 στην Ισπανία), πιστοποιώντας ποιος ήταν το αφεντικό της σειράς.

Ο Εμπαπέ άγγιξε το γκολ στο 10′, αλλά πέντε λεπτά αργότερα δεν λάθεψε, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Ντεμπελέ. Η Σοσιεδάδ πλησίασε στην ισοφάριση στο 45+1′ με τον Κούμπο, προτού ο Εμπαπέ ξανασκοράρει στο 56′. Εκτοτε, η βασκική ομάδα απώλεσε αρκετές ευκαιρίες για το γκολ της τιμής, το οποίο μπήκε στο 89’ με τον Μερίνο.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Τραορέ, Θουμπελδία, Λε Νορμάν, Γκαλάν, Μέντεθ (61′ Μπρενιάρ), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Μπέκερ (61′ Μπαρινετσέα), Οϊαρθάμπαλ, Κούμπο.

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Χακιμί (82′ Σολέρ), Μπεράλντο, Λ. Ερναντέζ, Μέντεθ (62′ Τουριέντες), Ζαΐρ-Εμερί, Ρουίθ, Βιτίνια, Ντεμπελέ (82′ Κόλο Μουάνι), Εμπαπέ, Μπαρκολά (46′ Κανγκ-Ιν Λι).

Το πανόραμα της φάσης των 16 του Champions League

Πρώτοι αγώνες

• Κοπεγχάγη – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (34′ Μάτσον / 11′ Ντε Μπρόινε, 45+1′ Σίλβα, 90+3′ Φόντεν)
  • Λειψία – Ρεάλ 0-1 (49′ Ντίαθ)
  • Παρί – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0 (58′ Εμπαπέ, 70′ Μπαρκολά)
  • Λάτσιο – Μπάγερν 1-0 (69′ πέν. Ιμόμπιλε)
  • Ίντερ – Ατλέτικο 1-0 (79′ Αρναούτοβιτς)
  • Αϊντχόφεν – Ντόρτμουντ 1-1 (56′ πεν. Ντε Γιονγκ – 24′ Μάλεν)
  • Νάπολι – Μπαρτσελόνα 1-1 (75′ Όσιμεν / 60′ Λεβαντόβσκι)
  • Πόρτο – Άρσεναλ 1-0 (90+4′ Γκαλένο)

Δεύτεροι αγώνες

• Ρεάλ Σοσιεδάδ – Παρί 1-2 (89′ Μερίνο / 15′, 56′ Εμπαπέ)
  • Μπάγερν – Λάτσιο 3-0 (39′, 66′ Κέιν, 45+2′ Μίλερ)
  • 06/03 22:00 Ρεάλ – Λειψία
  • 06/03 22:00 Μάντσεστερ Σίτι – Κοπεγχάγη
  • 12/03 22:00 Μπαρτσελόνα – Νάπολι
  • 12/03 22:00 Άρσεναλ – Πόρτο
  • 13/03 22:00 Ατλέτικο – Ίντερ
  • 13/03 22:00 Ντόρτμουντ – Αϊντχόφεν

* Η κλήρωση των προημιτελικών, των ημιτελικών και του τελικού θα διεξαχθεί στις 15 Μαρτίου.