O Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Προμηθέα στην Πάτρα με 81-57 για την 17η αγωνιστική της Basket League, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Μόουζες Ράιτ που πέτυχε 16 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν είχαν ιδιαίτερα καλό ρυθμό στην επίθεση στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως με σύμμαχο τον χρόνο ο Ολυμπιακός ανέβασε την παραγωγικότητά του και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-11.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με τους Πειραιώτες να προπορεύονται σταθερά με διαφορές άνω των 10 πόντων, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Πίτερς με εννέα πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τον Ράιτ με επτά αλλά και άλλους τρεις παίκτες ακόμα( Κάναν, Πετρούσεφ, Μήτρου Λονγκ). Το ημίχρονο τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 39-28 του Προμηθέα.

Μείωσε ο Προμηθέας, «καθάρισε» ο Ράιτ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας ξεκίνησε να παίζει καλύτερα και με ένα γρήγορο 12-4 στην τρίτη περίοδο μείωσε σε 43-40 το σκορ στο 25′, με ακρογωνιαίο λίθο τον Χέιλ, που είχε 14 πόντους. Εκεί κάπου ξύπνησαν ξανά οι Πειραιώτες και με έναν εκπληκτικό Μόουζες Ράιτ ξέφυγαν και έφτασαν την διαφορά στο +16 υπέρ τους (45-61), με τον Αμερικανό σέντερ να έχει 14 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση δυνάμεων και χωρίς να πατήσει ιδιαίτερα το γκάζι συνέχισε να προηγείται με διψήφιες διαφορές στις παρυφές των δέκα πόντων και λίγο παραπάνω. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν της ομάδας της Πάτρας με 81-57 και συνέχισαν να βρίσκονται μόνοι δεύτεροι στην Basket League.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 8 (3/7 σουτ), Κόνιαρης, Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χέιλ 14 (4/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Κάουαν 9 (3/8 σουτ), Πλώτας 2 (1/5 σουτ), Μπαζίνας 5 (1), Πάπας 4 (1/6 σουτ), Κόφι 6, Στίβενς 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (3/3 δίποντα, 7 ασίστ), Ράιτ 16 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάναν 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μπραζντέικις 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 2 (1/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τανούλης 2