Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 80-68 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας . Οι πράσινοι εγκλωβίστηκαν από την άμυνα των Λιθουανών, ήταν άστοχοι και πλήρωσαν τα λάθη που έκαναν.

Για την ομάδα του Αταμάν πρώτος σκόρερ ήταν ο Ναν με 26 πόντους και τον ακολούθησαν οι Γκριγκόνις και Λεσόρ. Στην αντίπερα όχθη ο Έβανς ήταν εξαιρετικός και σταμάτησε στους 24 π. Ο Παναθηναϊκός AKTOR την επόμενη εβδομάδα θα υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε (9/12, 21:15) στο ΟΑΚΑ.

Το ματς ξεκίνησε σαν μια επιθετική ραψωδία για τις δύο ομάδες με τον Παναθηναϊκό και τη Ζαλγκίρις να είναι αρκετά εύστοχοι από μέση και μακρινή απόσταση με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με 2/2 πίσω από τα 6,75 στο πρώτο τρίλεπτο του παιχνιδιού. Ο Μπιρούτις έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, πετυχαίνοντας 10 πόντους. Ο Ναν από πλευράς «πράσινων» ήταν κομβικότατος μετρώντας 11, ενώ κρατούσε τον Παναθηναϊκό όρθιο από την αρχή. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία και στο 25-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός και η παραγωγικότητα έπεσε και για τους δύο με τον Παναθηναϊκό όμως να ελέγχει τι ρυθμό μέσα από την άμυνά του φορτώνοντας παράλληλα τους Λιθουανούς με φάουλ και περιορίζοντάς τους σε λύσεις. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τη Ζαλγκίρις να είναι μπροστά στο σκορ με 44-38, ανεβάζοντας την απόδοσή της στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Ναν συνέχισε να είναι η αιχμή του δόρατος για τους «πράσινους», όμως οι Λιθουανοί είχαν σε καταπληκτική μέρα από την περίμετρο τον Κίναν Έβανς, ο οποίος πυροβολούσε ασταμάτητα, βάζοντας κάποια τεράστια και πολύ δύσκολα σουτ. Η ομάδα του Κάουνας ανέβαζε τη διαφορά μεταξύ των αντιπάλων και στο 27′ έφτασε να προηγείται με επτά πόντους (59-52). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Ζαλγκίρις μπροστά στο σκορ με 64-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις ανέβασε κι άλλο τη διαφορά με τον Κίναν Έβανς να φτάνει τους 22 πόντους, πληγώνοντας έτσι τους «πράσινους», οι οποίοι δεν είχαν καθόλου καλές αποφάσεις στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Οι Λιθουανοί επιβλήθηκαν τελικά με 80-68  έχοντας ως πολυτιμότερο παίκτη τον Έβανς που έβαλε 22 πόντους και μερικά τρομερά καλάθια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 24 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Λεκαβίτσιους , Χέιζ 2 (7 ριμπάουντ) , Γκιεντράιτις 7 (1) , Σμιτς 10 (3 λάθη) , Μπιρούτις 12 , Σάμνερ 3 (1/5 τρίποντα), Ντίμσα 2 , Λαβρινοβίτσιους , Μάνεκ 8 (2) , Μπουτκεβίτσιους 2 (9 ριμπάουντ) , Ουλάνοβας 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόσα (5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Μωραΐτης , Παπαπέτρου, Γκραντ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ) , Ναν 26 (5/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Λεσόρ 14 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 15 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Ερνανγκόμεθ 3 (2 ριμπάουντ) , Μήτογλου 3 (3 ριμπάουντ)