Την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα συνέχισα ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ ο οποίος επικράτησε στο κλειστό του ΟΑΚΑ απέναντι στο Περιστέρι με 90-75. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αταμάν ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 26 πόντους. Την ίδια ώρα στο πράσινο στρατόπεδο υπάρχει αγωνία για τον τραυματισμό του Βιλντόζα.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες επιθετικά, καθώς το Περιστέρι προηγούνταν στην αρχή του παιχνιδιού στο σκορ, ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και πήρε το προβάδισμα με 23-17 στο 9′ της αναμέτρησης.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 25-19. Το Περιστέρι στην δεύτερη περίοδο αντέδρασε και ανεβάζοντας την απόδοσή του πέρασε μπροστά και μάλιστα με τρεις πόντους με 34-31 στο 16′, έχοντας σε πολύ καλή μέρα εκτελεστικά τον Τόμπσον που είχε 8 πόντους και τον Κασελάκη με 6.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ από την άλλη είχε πρώτο σκόρερ τον Ντίνο Μήτογλου με 8 πόντους και τον Ναν με 9. Μάλιστα η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 44-41 στο ΟΑΚΑ.

Καθάρισε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι συνέχισε τις υψηλές πτήσεις χωρίς να χάσει το προβάδισμα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς κρατούσε το προβάδισμα με 55-51 στο 26′. Οι «πράσινοι» παρά το γεγονός πως ήταν πίσω σε ολόκληρη την τρίτη περίοδο, έκλεισαν τελικά αυτήν μπροστά στο σκορ με 67-63 και ένα εκπληκτικό buzzer beater του Δημήτρη Μωραΐτη πίσω από το κέντρο του γηπέδου, δίνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ανέβασε την απόδοσή του και προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές. Κορυφαίος και καθοριστικός στο τέλος του παιχνιδιού όπως πάντα ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις, ενώ διαστημικός ήταν ο Τζέριαν Γκραντ που πέτυχε 26 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ. Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε τελικά με 90-75 και παρέμεινε μόνος πρώτος στη Basket League.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Γκραντ 26 (5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Ναν 20 (2/2 τρίποντα, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 12 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Βιλντόσα 2 , Μωραΐτης 6 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Λεσόρ 6 , Γκριγκόνις 11 (2) , Ερνανγκόμεθ 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 14 (2/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 λάθη) , Ντάνγκουμπιτς 6, Λοβ 14 (2), Κασελάκης 9 (1) , Τόμπσον 13 (4 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 4, Ξανθόπουλος , Ρένφρο 4 (5 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 4 (1) , Χουγκάζ 7 (1)