Ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ και με πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου επικράτησε 92-80 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους ερυθρόλευκους ήταν ο αρχηγός τους, Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους ενώ είχε και 14 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό και από τις δύο ομάδες με τις φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο να διαδέχονται η μία την άλλη. Ο Ολυμπιακός στην πορεία του πρώτου δεκαλέπτου πήρε μια διαφορά της τάξεως των επτά πόντων και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 23-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες ξέφυγαν και με 13 πόντους, όμως η ΑΕΚ επέστρεψε και μείωσε στους πέντε (40-35) στο 18′, με πρωταγωνιστή τον Μακρέι που είχε 10 πόντους σε αυτό το χρονικό διάστημα. Από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε αρκετούς πρωταγωνιστές και πολυφωνία στο σκορ, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Παπανικολάου με 8 και τους Γκος και Πίτερς στους 6. Το ημίχρονο έληξε με τους «ερυθρόλευκους» στο +10 με 49-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες ανέβασαν την έντασή τους στην άμυνα και έφτασαν και πάλι σε διψήφιες διαφορές με σχετική ευκολία στην τρίτη περίοδο με το σκορ να είναι 58-45 υπέρ του Ολυμπιακού στο 26′.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Λιμανιού να προηγείται με 71-57, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον αρχηγό Κώστα Παπανικολάου που είχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, όντας άχαστος στο δίποντο με 6/6 εύστοχα.

Στην τέταρτη και καταληκτική περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση του παιχνιδιού κρατώντας τις διψήφιες υπέρ του διαφορές  και νίκησε εν τέλει με τον Παπανικολάου να είναι συγκλονιστικός και να έχει 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

ΑΕΚ  (Πλάθα): Τίλμαν 16 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Ραντλ 4 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Καράμπελας 7 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Νετζήπογλου 9 (1) , Κουζέλογλου 12 (7 ριμπάουντ) , Χολ (2 λάθη), Φλιώνης , Πιλάβιος , Χατζηδάκης , Μόργκαν 7 , Ματαλιωτάκης 4, ΜακΡέι 21 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ) , Φαλ 5, Παπανικολάου 20 (6/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη) , Πίτερς 17 (6 ριμπάουντ) , Λαρεντζάκης 5 (1) , Μήτρου-Λονγκ 8 (1) , Μπραζντέικις 2 , Πετρούσεβ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Μιλουτίνοβ 9 (4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ)