Η ελληνική ομάδα τένις που συμμετέχει στο United Cup δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης αφού το πρωί της Παρασκευής (05/01) ηττήθηκε από τη Γερμανία με 2-1. Η σειρά των αγώνων άρχισε ιδανικά.

Η Μαρία Σάκκαρη χρειάστηκε μόλις 74 λεπτά για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Αντζέλικα Κέρμπερ με 2-0 σετ (6-0, 6-3). Η Ελληνίδα τενίστρια ήταν εντυπωσιακή και κατάφερε να πάρει εύκολα τη νίκη παρά τις προσπάθειες που έκανε η Γερμανίδα αντίπαλός της.

Κομβική η ήττα του Τσιτσιπά

Στη συνέχεια ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε τον Σάσα Ζβέρεφ. Ο Έλληνας τενίστας μπορεί να μην ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάστασή του, ωστόσο πάλεψε απέναντι στον Γερμανό και έχασε τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο σετ στις λεπτομέρειες με 6-4, 6-4.

Έτσι, όλο κρίθηκαν στο διπλό όπου συμμετείχαν ο Πέτρος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη απέναντι στον Σάσα Ζβέρεφ και την Λάουρα Σιέγκεμουντ. Το γερμανικό δίδυμο ήταν καλύτερο και επικράτησε 6-3, 6-3 δίνοντας τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά στη χώρα τους.