Ο Ολυμπιακός γλίτωσε στο τέλος το χαρακίρι και επιβλήθηκε τελικά της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ με 79-74 για την 18η στροφή της Euroleague και παρέμεινε σε τροχιά 6αδας. Καθοριστικοί Φαλ και Γκος στο τέλος του παιχνιδιού. Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το ματς ξεκίνησε με την Αρμάνι σε ένα ιδιαίτερα ψηλό σχήμα να προσπαθεί να καταστρέψει τη δημιουργία του Ολυμπιακού κοντά στο καλάθι με τον Φαλ, ξεκινώντας σε ένα σχήμα με τον Μέλι στο 3 και τον Βόιντμαν στο 4. Ο Ολυμπιακός ενώ στην αρχή φάνηκε να ξαφνιάζεται προϊόντος του χρόνου προσαρμόστηκε, βρήκε ρυθμό και ξέφυγε με 10-2, μόλις στο 4ο λεπτό. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 19-18 υπέρ των Ιταλών, οι οποίοι συνήλθαν και όντας εξαιρετικά εύστοχοι από την περιφέρεια προηγήθηκαν.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, κλειστό με την Αρμάνι να είναι σκληρή και να κανει τη ζωή των Πειραιωτών δύσκολη. Ενδεικτικό αυτού είναι πως στο 15′ οι Ιταλοί προηγούνταν με 26-24, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Τονούτ με 8 πόντους. Η περίοδος τελείωσε με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με 40-35, έχοντας εξαιρετικούς τους Λαρεντζάκη με 8 πόντους και 2 ασίστ και τον Μιλουτίνοφ με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και έβαλε ένταση στο παιχνίδι του ανεβάζοντας τη διαφορά στο +12 (51-39) στο 25′ με πολύ τέμπο στην επίθεση. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον «αιώνιο έφηβο» να είναι μπροστά με 63-50 και τον Άλεκ Πίτερς να παίρνει το όπλο του, πυροβολώντας με 3/3 τρίποντα και το Νίκολα Μιλουτίνοφ να επιστρέφει στην γνωστή του πολύ καλή κατάσταση σε άμυνα και επίθεση.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες συντήρησαν τη διψήφια διαφορά υπέρ τους, καθώς όποτε η Αρμάνι έφτανε κοντά στο μονοψήφιο, οι «ερυθρόλευκοι ανέβαζαν τη διαφορά από τους 10 μέχρι τους 15 πόντους. Η Αρμάνι όμως δεν παραδόθηκε και με τον Μπορτολάνι να έρχεται από το πουθενά και να σκοράρει 3/3 τρίποντα έκανε το ματς ξανά ντέρμπι καθώς το έκλεισε στους 4 (74-70) στο 26′. Τελικά ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση των Ιταλών και νίκησε με 79-74, έχοντας κορυφαίους τους Πίτερς με 16 πόντους και τον Μιλουτίνοφ με 13.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Πουκλ, Καρντούμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάναν 6 (3/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 16 (4/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2 (1/4 σουτ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες 4 (2/6 δίποντα), Μπορτολάνι 11 (3/4 τρίποντα), Τονούτ 13 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Μέλι 4, Νέιπιερ 14 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Χολ 2 (1/6 δίποντα), Χάινς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόγκτμαν 4