Ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Αϊζέια Κάναν (19π.), που εκτελούσε όλο το βράδυ την άμυνα της Βιλερμπάν, και το διπλό με 85-73 ισορρόπησε το «ερυθρόλευκο» ρεκόρ στην Euroleague (8-8) μετά από 16 αγωνιστικές.

Εξαιρετικός ο Αμερικανός γκαρντ που ξεκολλούσε την ομάδα του όποτε χρειαζόταν, είχε όμως άξιους συμπαραστάτες τους ΜακΚίσικ, Πίτερς και Μουστάφα Φαλ που έκανε τεράστιο ματς με 7 μπλοκ!

Ο αγώνας

O Oλυμπιακός μπήκε άσχημα από την περιφέρεια με συνεχόμενα άστοχα τρίποντα, όμως βρήκε τον τρόπο να χτυπήσει την άμυνα της Βιλερμπάν, με τον Πίτερς να έχει ήδη 8 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο.

Ο Γουόκαπ έδωσε το πρώτο σουτ από μακριά και διεύρυνε το καλό διάστημα του Ολυμπιακού (7-13), που πήγε στο στο 25-18 ύστερα από buzzer-beater του Παπανικολάου στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Τη σκυτάλη έκτοτε πήρε ο ΜακΚίσικ και συνδυαστικά με την καλή άμυνά τους οι «ερυθρόλευκοι» έχτισαν διαφορά 10 πόντων.

Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις και σκορ στην επίθεση, με πλουραλισμό και διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Τα σουτ πλέον έμπαιναν, ενώ η μαχητικότητα του Λαρεντζάκη έδινε νέα στοιχεία στο παιχνίδι των Πειραιωτών.

Οι βοήθειες στην άμυνα δούλευαν, οι βολές (9/9) και τα σουτ από την περιφέρεια έμπαιναν και ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο αγγίζοντας στους 50 πόντους (37-49).

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, πετυχαίνοντας 10 πόντους σε μόλις 2.5 λεπτά. Όμως στα επόμενα οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν διαδοχικά λάθη και η Βιλερμπάν έτρεξε σερί 11-0, μειώνοντας σε 52-59.

Ο Κάναν δεν άφησε την κατάσταση να ξεφύγει και με 9 συνεχόμενους πόντους (2 τρίποντα, ένα γκολ-φάουλ) έστειλε τη διαφορά και πάλι στο +16 για τον Ολυμπιακό, όσο ο Φαλ που είχε φτάσει τα 6 μπλοκ, ήταν το σκιάχτρο στη ρακέτα των ερυθρόλευκων.

H Bιλερμπάν έκανε νέα απόπειρα να μπει στο ματς με τη διαφορά να πέφτει στους 10 (67-77). Ο Κάναν όμως ήταν πάλι εκεί για να δώσει τη λύση στην ομάδα του Μπαρτζώκα, με τον Ολυμπιακό να κρατά σταθερά το διψήφιο προβάδισμα και να μην κινδυνεύει ιδιαίτερα στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85

Βιλερμπάν: Σκοτ 12, Λι 16 (3/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Καουντί 9, Λοβέρν 10 (8 ριμπάουντ), Λουαού-Καμπαρό 16 (1/1 τρίποντο), Τζάκσον, Εκμπούνου 6, Φαλ, Λάιτι, Εντιάι, Γιακόβ

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 8 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 11 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 19 (4/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (1/2 τρίποντα), Φαλ 2 (7 ριμπάουντ, 7 μπλοκ), Παπανικολάου 3 (1/2 τρίποντα), Μπραζντέικις, Πίτερς 17 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Πετρούσεφ 4, Μιλουτίνοφ, Σίκμα, ΜακΚίσικ 13 (2/5 τρίποντα)