Ο Παναθηναϊκός δίπλωσε τις εκτός έδρας επιτυχίες του αυτήν την εβδομάδα στην Euroleague, καθώς νίκησε 76-68 στο Μιλάνο παρά την απώλεια του Λεσόρ.

Ο αγώνας

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν παράλληλα, καθώς το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν 9-9. Στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου η Αρμάνι βρήκε ρυθμό κι αρκετά εύστοχη από τα 6.75 έφτασε ως το +6.

Πάντως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μ’ ένα επιμέρους 8-0 που είχε την υπογραφή του Ερνανγκόμεθ. Το πρώτο μισό έληξε 41-41 με τον Παναθηναϊκό να έχει κορυφαίο παίκτη τονΛεσόρ χάρη στους 12 πόντους του.

Στην τρίτη περίοδο και με τον Ναν να παίρνει την μπαγκέτα, έχοντας 10 πόντους και 5 ασίστ, το Τριφύλλι προηγήθηκε 55-48 στο 27′. Επειδή όμως άφησε κάποια περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, το ματς έγινε ξανά αμφίρροπο.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά με τον πρώτο λόγο ν’ ανήκει στις άμυνες. Στο 35′ το σκορ ήταν στο 65-65, αλλά στην τελική ευθεία ο Παναθηναϊκός γκάζωσε και με τον Ναν να κάνει τη διαφορά πανηγύρισε ένα δεύτερο σερί διπλό στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 41-41, 56-59, 68-76

Αρμάνι: Πόιθρες 2, Μπαρτολάνι 7 (1/4 τρίποντα), Τόνουτ 6, Μέλι 7 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπαρόν 4, Καμαγκέιτ, Φλακαντόρι 10 (5/7 δίποντα), Χολ 3 (1/6 τρίποντα), Καρούζο, Σιλντς 13 (3/7 τρίποντα), Χάινς, Βόιτμαν 12 (2/6 τρίποντα)

Παναθηναϊκός: Βιλντόσα 2, Σλούκας 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκραντ 10 (2/4 τρίποντα), Ναν 17 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 16 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 3 (1/1 τρίποντο), Ερνανγκόμεθ 7 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)