Μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες, το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στο Μόντε Κάρλο, καθώς η Μονακό επικράτησε πρώτα στους αιθέρες και μετά στο παρκέ, φτάνοντας στο υπέρ της 85-77.

Η γαλλική ομάδα δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ερυθρόλευκη άμυνα με τον Ντόντα Χολ να πέφτει στον Μιλουτίνοφ. Ο Κάναν κράτησε στο σκοράρισμα, αλλά με τον Γουόκαπ να χάνει δυο κρίσιμες βολές το μεγάλο διπλό δεν επιτεύχθηκε.

Ο Ολυμπιακός, που έπεσε στο 6-5 περιμένει τους Πετρούσεφ, Μήτρου Λονγκ να μπουν στο πρόγραμμα, όπως φυσικά και τον Γουίλιαμς-Γκος να επιστρέψει από τον τραυματισμό του.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα του αγώνα μόνο ο Κάναν με τον Φαλ ήταν συνεπείς επιθετικά και κράτησαν τον Ολυμπιακό, που υπέπιπτε σε αρκετά λάθη. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν μεν προηγηθεί 10-7 και 17-15, αλλά οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Μάικ Τζέιμς που έδινε τον τόνο, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 22-17.

Η Μονακό συνέχισε να σκοράρει κι ανέβασε τη διαφορά στο +9 (27-19). Για τον Ολυμπιακό μόνο ο Κάναν συνδεόταν με το καλάθι και τον κρατούσε κοντά στο σκορ. Οι πρωταθλητές Γαλλίας έβγαζαν τρομερή αθλητικότητα, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που στηριζόταν αποκλειστικά στον Κάναν (17π σε 15 λεπτά)! Αυτός ήταν υπεύθυνος για το +1 (39-38).

Όταν δίπλα στον Κάναν ανέβασε την απόδοσή του ο Πίτερς, ο Ολυμπιακός κράτησε το ισχνό προβάδισμά του.

Εξ ου και η τέταρτη περίοδο ήταν για γερά νεύρα. Μέχρι τουλάχιστον ο Τόμας Γουόακαπ να έχει 0/2 από τη γραμμή και συνδυαστικά με τον οίστρο του Τζέιμς στην επίθεση να διαμορφωθούν οι συνθήκές επικράτησης της Μονακό.

Tα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77

Μονακό: Οκόμπο 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 7 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιάλο 5 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορνέλι 3 (1), Τζαϊτέ, Γουόκερ 4 (1/4 σουτ), Μοτιεγιούνας 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ουατάρα 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Χολ 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 16 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 20 (0/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4 (2/3 δίποντα, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 7 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3