Η Βαλένθια ήρθε στην Αθήνα με την καλύτερη άμυνα της Euroleague και στο πρώτο μισό είχε ήδη δεχθεί 49 πόντους από τον Παναθηναϊκό που σμπαράλιασε όλα τα αμυντικά συστήματα κι έφτασε με άνεση στο 90-73 για την τέταρτη σερί νίκη του.

Παίζοντας για ακόμη ένα ματς χωρίς τους Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου, οι παίκτες του Αταμάν είχαν ήδη 8/11 τρίποντα πριν από τα μισά της αναμέτρησης κι αυτό ήταν το κλειδί που άνοιξε την αντίπαλη άμυνα. Η ισπανική ομάδα επιχείρησε αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και κατέβασε την εις βάρος της διαφορά από τους 22 στους 9, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε λύση στο βραχυκύκλωμα και το ματς τέλειωσε σε ρυθμούς πάρτι.

Πλέον το Τριφύλλι έφτασε στο 6-4 και ετοιμάζεται σε μια εβδομάδα να πάει στο Βελγράδι για να παίξει με την Παρτίζαν, πριν από τα δυο κολλητά ματς με Εφές και Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο αγώνας

Μπροστά σε 15.000 φιλάθλους του, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα και προηγήθηκε 9-4, ενώ μετά τα πρώτα έξι ήταν στο 21-10 με 4/4 από 6.75. Οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν, αλλά με τρίποντο του Μαντζούκα οι «πράσινοι» έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 27-18 και 6/9 τρίποντα.

Για ανεξήγητο λόγο η Βαλένθια συνέχισε να δίνει ελεύθερα σουτ στους γηπεδούχους που δεν είπαν «όχι» και προηγήθηκαν ως και με double score (36-18).

Με ένα σερί 9-0 οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν την εις βάρος τους διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός αποκατέστησε την τάξη και κράτησε το προβάδισμα στα επίπεδα των 13 πόντων (49-35, 20′). Ο Παναθηναϊκός δεν σταμάτησε να «τρέχει» τους «πορτοκαλί» και να σκοράρει με άνεση πηγαίνοντας ως το 68-46.

Στην τελευταία περίοδο η Βαλένθια έβγαλε αντίδραση μπροστά στην απειλή του διασυρμού. Με άμυνα ζώνης μπλόκαρε τον Παναθηναϊκό και μάζεψε τη διαφορά με ένα γρήγορο 7-0. Παρόλα αυτά ο Αταμάν βρήκε γρήγορα τη λύση και η διαφορά επέστρεψε σε ασφαλή απόσταση έως ότου έρθει το 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης 2, Βίλντοσα 6 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι 1 (5 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 13 (3/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ναν 5 (1/6 τρίποντα), Λεσόρ 17 (7 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 11 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 14 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μαντζούκας 9 (3/3 τρίποντα)

Βαλένθια: Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ, Πουέρτο 5 (1/2 τρίποντα), Ρέουβερς 6 (0/2 τρίποντα), Πραντίγια 3, Λόπεθ-Αροστέγι 8 (2/3 τρίποντα), Τζόουνς 8 (10 ασίστ), Ίνγκλις 2, Τουρέ 8, Ρόμπερτσον 3 (0/3 τρίποντα), Ντέιβις 5 (2/7 δίποντα), Οτζελέγε 16 (3/3 τρίποντα)