Ο Ολυμπιακός έχασε με 75-74 από την Μπασκόνια στο ΣΕΦ και πλέον έχει αρνητικό πρόσημο με ρεκόρ 3-4 στα πρώτα επτά παιχνίδια της Euroleague. Αν και οι ερυθρόλευκοι ανέτρεψαν διαφορά 18 πόντων, προηγούμενοι 74-73 με βολές του Λαρεντζάκη, δέχθηκαν καλάθι από τον Μακιντάιρ στην τελευταία επίθεση κι έφυγαν απογοητευμένοι από το παρκέ.

Ο αγώνας

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε στο παιχνίδι κάπως μουδιασμένα. Είχε μεν ενέργεια στις δυο πλευρές του παρκέ, αλλά δεν μπορούσε να μετουσιώσει το ξεκίνημά του σε σκορ. Ενδεικτικό της νευρικότητας που υπήρχε ήταν πως το σκορ στο 4′ ήταν μόλις 5-2 υπέρ του Ολυμπιακού.

Εν συνεχεία «οι ερυθρόλευκοι βρήκαν πόντους από την περιφέρεια με τον αρχηγό τους Κώστα Παπανικολάου, αλλά και τον Άλεκ Πίτερς την ίδια ώρα που η Μπασκόνια ασφυκτιούσε από την άμυνα των Πειραιωτών. Κάπως έτσι το αρχικό 5-2, μετατράπηκε σε 13-2 και το τηλεοπτικό τάιμ άουτ ήρθε ως «μάννα εξ ουρανού» για τον Ιβάνοβιτς και τους παίκτες του.

Η Μπασκόνια βελτίωσε την εικόνα της κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -6 (26-20), με τον Τσίμα Μονέκε να είναι ο game chenger των Βάσκων, ερχόμενος από τον πάγκο.

Η εικόνα άλλαξε άρδην με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τη Μπασκόνια να παίρνει το προβάδισμα με 33-28, έχοντας επιμέρους σκορ 13-2 στο πρώτο τρίλεπτο. Μάλιστα οι Βάσκοι έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 15 πόντους (47-32) περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το ημίχρονο έκλεισε με την Μπασκόνια στο 50-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονομαχία για αντοχές με τον Κάνααν να έχει 3/3 τρίποντα και τους Χάουαρντ και Μονέκε να ακολουθούν από πλευράς Μπασκόνια. Βέβαια ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει γρήγορα την απόσταση, μειώνοντας σε 61-51, προτού η τρίτη περίοδος κλείσει με τον Ολυμπιακό στο -7 και σκορ 60-67.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρέσυρε την Μπασκόνια και επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας στον έναν πόντο 66-67 στο 32′, όντας εκπληκτικός στην άμυνα. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν στο 37′ με τρίποντο του Πίτερς που έγραψε το 72-71, πρτού ο Λαρεντζάκης κλήθηκε να νικήσει το ματς για τον Ολυμπιακό από την γραμμή των βολών 10.6 πριν από το τέλος του ματς, βάζοντας και τις δυο για το 74-73.

Παρόλα αυτά ο Μίλερ-Μακιντάιρ ευστόχησε σε σουτ που πήρε 0.7 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και υπέγραψε τη μεγάλη νίκη της Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75

Ολυμπιακός: Γουόκαπ (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 4, Κάναν 23 (5/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1/2 τρίποντα), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 22 (4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ

Μπασκόνια: Χάουαρντ 11 (2/6 τρίποντα), Ραϊέστε 2, Κιόζα 5 (1/3 τρίποντα), Σεντεκέρσκις 12 (1/2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 10 (2/7 τρίποντα), Μίλερ-Μακιντάιρ 4, Κότσαρ 4, Κοστέλο 7 (1/7 τρίποντα), Μονέκε 20 (2/2 τρίποντα)