H Εθνική μπάσκετ, με μία τεράστια ανατροπή από το -15 (28-43), πανηγύρισε μεγαλειώδη πρόκριση στους «16» του Mundobasket χάρη στη νίκη με 83-74 επί της Νέας Ζηλανδίας.

Με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μισό του αγώνα η Ελλάδα έκανε τη δουλειά της και τώρα πηγαίνει για άλλους δύο τελικούς απέναντι σε Λιθουανία και Μαυροβούνιο.

Ματς καριέρας για τον Ιωάννη Παπαπέτρου που τελείωσε με 27 πόντους, άλλους 20 έδωσε ο  Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Σε όλο το πρώτο μέρος η Εθνική αντιμετώπισε προβλήματα από τους Νεοζηλανδούς που έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ, πήραν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και με τα μακρινά σουτ έφτασαν ως το +15 (43-28).

Οι διεθνείς έκαναν προσπάθεια να ρίξουν τη διαφορά και το 32-43 στα μισά του δρόμου ήταν μια αρχή για την ανατροπή.

Η Ελλάδα μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε ακόμη περισσότερο, προβληματίζοντας την αντίπαλη άμυνα. Κάποιες διαιτητικές αποφάσεις προκάλεσαν εκνευρισμό στο ελληνικό στρατόπεδο, όμως γρήγορα οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ηρέμησαν και συνέχισαν να πλησιάζουν. Ένα μεγάλο σουτ του Παπαπέτρου έφερε τη διαφορά στον πόντο, προτού το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο +4 για τη Νέα Ζηλανδία (50-54).

Στην τέταρτη περίοδο ολοκληρώθηκε η ανατροπή για την Ελλάδα. Οι διεθνείς έβαλαν τα σουτ, ο Παπαπέτρου συνέχισε να οδηγεί την ομάδα, ο ο Λαρεντζάκης έδωσε πολύτιμες λύσεις από την περιφέρεια και η Εθνική προσπέρασε.

Οι Νεοζηλανδοί πάλεψαν ως το τέλος, όμως η Εθνική είχε θέσει τους κανόνες της και κατέκτησε μια πανάξια πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πρώτο παιχνίδι στον νέο όμιλο με αντίπαλο τη Λιθουανία την προσεχή Παρασκευή 1η Σεπτεμβρίου απέναντι στη Λιθουανία του Γιόνας Βαλαντσιούνας.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

Ελλάδα: Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3, Λούντζης 5 (1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

Νέα Ζηλανδία: Τε Ράνγκι 19 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λε Άφα, Ντιλέινι 10 (1/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ουέτζελ 4 (8 ριμπάουντ), Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9, Φοτού 5