Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό του αγώνα, μετά από γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ, η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να ολοκληρώσει μια άνετη ανατροπή και να επικρατήσει της Λίβερπουλ με 4-1 εντός έδρας.

Για τους «πολίτες» ισοφάρισε στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης ο αντικαταστάτης του τραυματία Έρλινγκ Χάαλντ, Άλβαρεζ με το 1-1 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν παράσταση για έναν ρόλο, καθώς μόλις στο 47ο λεπτό ο Κέβιν Ντε Μπρόινε με πλασέ σε άδεια εστία έγραψε το 2-1, για να έρθει στο 54ο λεπτό ο Ιλκάι Γκουντογάν, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από προσπάθεια του Άλβαρεζ  για να ανεβάσει του δείκτη του σκορ σε 3-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τζακ Γκριλις, ο οποίος ψηφίστηκε και ως ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης στο 74ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 4-1.

Με τη νίκη τους αυτή οι «πολίτες» παρέμειναν σε απόσταση πέντε βαθμών από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, η οποία δοκιμάζεται σήμερα το απόγευμα απέναντι Λιντς, εντός έδρας.