Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια για την 9η αγωνιστική της Euroleague, επικρατώντας με 88-85 των Ιταλών στην παράταση. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 26 πόντους και το καθοριστικό τρίποντο στο έξτρα πεντάλεπτο που έκρινε το ματς. Στο 3-6 η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, αρνητικό ρεκόρ (4-5) για την Μπολόνια.

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε 6 γρήγορους πόντους για να αποκτήσει το προβάδισμα στο σκορ με 6-3, οι Ιταλοί ωστόσο με τον Ντάνιελ Χάκετ να κάνει εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 12-0 μέχρι να σκοράρει ο Γκουντάιτις από τη γραμμή των βολών για το 7-15, με τον Οτζελέγιε να παίρνει τη σκυτάλη από τον Χάκετ και με τέσσερις μαζεμένους δικούς του πόντους να στέλνει την ομάδα του για πρώτη φορά στο +12 (7-19).

Η είσοδος του Λι και η καλή του άμυνα πάνω στον Τεόντοσιτς, βελτίωσε κάπως τα πράγματα για τους «πράσινους», με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 12-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Οτζελέγιε συνέχισε να πυροβολεί στο ξεκίνημα και διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ο Μπέικον όμως βρήκε ένα «σκοτωμένο» τρίποντο και φάουλ στη λήξη της επίθεσης, πετυχαίνοντας έτσι το έμμεσο τετράποντο για το 21-28. Ο Γκουνταίτις σκόραρε ακόμα ένα γκολ-φάουλ και ο Γουότερς με δύο συνεχόμενα δικά του σουτ μείωσε στο καλάθι για το «τριφύλλι» (28-30).

Η Βίρτους απάντησε με δύο τρίποντα του Λούντμπεργκ για να προηγηθεί με 6 (32-38) και στη συνέχεια 35-41 με καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ, με τον Γουίλιαμς να σκοράρει για τρεις λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου για το 38-41, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 κ.α, 88-85