Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, όμως ο Δανός διαιτητής, Γιάκομπ Κέλετ του στέρησε το τρίποντο στην τελευταία φάση του ματς, με αποτέλεσμα να λήξει ισόπαλο το παιχνίδι (1-1).

Ο ρέφερι του ματς στο 97ο λεπτό αποφάσισε να «αλλοιώσει» το αποτέλεσμα και να μην επιτρέψει ετσιθελικά στον Ολυμπιακό να πανηγυρίσει μια νίκη που άξιζε, μετά το γκολ που πέτυχε στο 84ο λεπτό ο Πεπ Μπιέλ, παγώνοντας τη Λεωφόρο.

Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός πέρα από το τέρμα που σημείωσε ήταν ένας εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης, κυνήγησε κάθε φάση και γενικότερα έκανε τη διαφορά από την αριστερή πλευρά που αγωνίστηκε.

Μετά την ολοκλήρωση του ματς με τον Παναθηναϊκό, ο Μπιέλ έστειλε το δικό του μήνυμα και έδωσε το σύνθημα ενόψει της συνέχειας για τον Ολυμπιακό, τονίζοντας πως τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη,

«Ήρεμα, δεν τελείωσε! Πάμε Ολυμπιακέ», έγραψε ο Ισπανός μεσοεπιθετικός και σκόρερ των Πειραιωτών.