Κυριολεκτικά στο νήμα κρίθηκε η πρωτιά στον 8ο όμιλο του Champions League, με την Μπενφίκα να την κλέβει μέσα από τα χέρια της Παρί Σεν Ζερμέν, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν και πέτυχε το τελικό 1-6 στο Ισραήλ απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα.

Την ίδια ώρα οι Γάλλοι έφευγαν με το διπλό (2-1) από την έδρα της Γιουβέντους, υστέρησαν όμως στην ισοβαθμία, μιας και οι «αετοί» είχαν περισσότερα εκτός έδρας γκολ.

Στο Τορίνο, μόλις στο 13ο λεπτό ο Εμπαπέ με ένα φοβερό πλασέ άνοιξε το σκορ για την Παρί, αφήνοντας όλη την άμυνα της Γιουβέντους να τον κοιτάει.

Ο Λεονάρντο Μπονούτσι ωστόσο ήρθε να απαντήσει στο 39′ όταν βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή και από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 68′ ο Γκαλτιέ έβαλε ως αλλαγή τον Νούνο Μέντες και ο Πορτογάλος ένα λεπτό αργότερα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του γράφοντας το τελικό 1-2.