Αφεντικό το Περιστέρι, «λύγισε» την Τενερίφη στο «Α. Παπανδρέου»! Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην ισπανική ομάδα, που είναι από τα φαβορί του BCL και φέτος, πήρε τη νίκη με 88-81 κι έκανε το 2Χ2 στον όγδοο όμιλο της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ραντάνοφ που τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Φρανσίσκο (16π, 4ρ, 5ασ) και Ντένμον (16π, 3ρ). Για την Τενερίφη πρώτος σκόρερ ήταν ο Σαλίν με 15 πόντους, 12 είχε ο Σερμαντίνι ενώ ο Μαρσελίνιο Χουέρτας έδωσε 9 ασίστ και έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία του BCL.

Η… βροχή τριπόντων που ξέσπασε στο πρώτο ημίχρονο, από πλευράς Περιστερίου, ήταν αρκετή για την ομάδα του Σπανούλη, προκειμένου να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας και να την συντηρήσει στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας άνετα στη νίκη. Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε το πρώτο εικοσάλεπτο με 10/14 τρίποντα, ξεφεύγοντας στο 15΄ με 15 πόντους (46-31) και παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (57-43).

Ο αλάνθαστος Φρανσίσκο οδήγησε την επίθεση του Περιστερίου στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ραντάνοφ να παίρνει τη… σκυτάλη το σκοραρίσματος στο δεύτερο και με την άμυνα να μπαίνει στην… εξίσωση στην τέταρτη περίοδο, τα πάντα κύλησαν υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-43, 71-62, 88-81.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέιβις 9 (2), Ντένμον 16 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Φρανσίσκο 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σταυρακόπουλος, Τζούστον 5 (6 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1), Μωραΐτης 7 (2), Πουλιανίτης, Ραντάνοβ 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τενερίφη (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 5 (1), Κουκ 6 (6 ριμπάουντ), Φιτιπάλντο 8 (4/5 δίποντα), Σαλίν 15 (3/8 τρίποντα), Σερμαντίνι 13 (3/7 δίποντα, 7/10 βολές), Ουσέδα 2, Ντιανιέ 3, Ντόρνεκαμπ 4 (1), Φερνάντεθ 8 (2), Χουέρτας 17 (8/13 δίποντα, 9 ασίστ), Σάστρε