Νιούκαστλ και Μπόρνμουθ ήρθαν ισόπαλες με 1-1 για την 7η αγωνιστική της Premier League με τους φιλοξενούμενους να μένουν όρθιοι και να παίρνουν ένα πολύ σημαντικό βαθμό στο «Σεντ Τζέιμς Πάρκ».

Οι ανθρακωρύχοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο 27′ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ αλλά ο Τρίπιερ σημάδεψε με σουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ζοέλιντον με τον Φρέιζερ στην εξέλιξη της φάσης να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Η επανάληψη ξεκίνησε και η Μπόρνμουθ αιφνιδίασε τους πάντες αφού στο 62′ ο Ζεμούρα εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ και ο Μπίλινγκ με προβολή από αριστερά έκανε το 0-1.

Το τελικό 1-1 διαμόρφωσε 5 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 67΄ με πέναλτι ο Ισάκ .

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σερ, Μπερν, Τάργκετ, Γκιμαράες (72′ Λόνγκσταφ), Γουΐλοκ, Ζοέλιντον, Αλμιρόν (89′ Γουντ), Φρέιζερ (71′ Μέρφι), Ισάκ.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Νέτο, Σμιθ, Μέπαμ, Σενέσι, Ζεμούρα, Λέρμα, Κουκ, Κρίστι (86’ Στέισι), Μπίλινγκ (90+2′ Στίβενς), Ταβερνιέ (80′ Άντονι), Σολάνκε (90+2′ Μουρ)