Με τον Αλπερέν Σενγκούν σε ρόλο «στρατηγού» αφού πέτυχε 24 πόντους η Τουρκία κέρδισε εύκολα το Βέλγιο με 78-63 για την 4η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Eurobasket.

Oι Τούρκοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και σε συνδυασμό με την τρομερή τους άμυνα άνοιξαν από νωρίς τη διαφορά σε διψήφια νούμερα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (6-20).

Όμως στη δεύτερη περίοδο οι γείτονες χαλάρωσαν και επέτρεψαν στους Βέλγους να ροκανίσουν τη διαφορά πολύ νωρίς και με σκορ περιόδου 24-17 υπέρ τους βρέθηκαν στο -7 στο ημίχρονο. (30-37).

Εκεί έπιασε δουλειά ο Σενγκούν που πήρε όλες τις επιθέσεις σχεδόν πάνω του στην τρίτη περίοδο για να ανοίξει την διαφορά και πάνω από τους 20 (38-59) ενώ η περίοδος έκλεισε στο 47-59 με ένα ξέσπασμα των Βέλγων.

Όμως αυτό δεν κράτησε στην τέταρτη περίοδο με τους Σενγκούν και Κορκμάζ να υπογράφουν τη δεύτερη νίκη της Τουρκίας με 78-63.

Τα δεκάλεπτα: 6-20, 30-37, 47-59, 63-78.