Με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο η Πολωνία νίκησε με 75-69 των πολύ μαχητικών Ολλανδών για την τέταρτη αγωνιστική του τετάρτου ομίλου του Εurobasket και με ρεκόρ 3-1 αγκάλιασε τη πρόκριση.

Το ματς ήταν στην αρχή πολύ κλειστό όμως η Πολωνία είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 11-5 όμως οι Ολλανδοί επέστρεψαν με τους Κλούφ και Φράνκε και βρέθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου μπροστά με 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ολλανδοί ήταν συνέχεια μπροστά και κατάφεραν με ένα μικρό μπλοκάρισμα επιθετικά των Πολωνών να κλείσουν το ημίχρονο στο +9 (40-31).

Η διαφορά μεγάλωσε στην αρχή της τρίτης περιόδου αφού οι Ολλανδοί προηγήθηκαν και με 13 (49-36). Εκεί όμως η Πολωνία ξύπνησε και με ένα 10-2 έφτασαν στο τέλος της περιόδου στο 51-46.

Στην τέταρτη περίοδο η ανατροπή ολοκληρώθηκε αφού η Πολωνία με 10-0 σερί έκανε το 56-58 και λίγο μετά ((36′) ο Σλότερ έγραψε το 61-66. Στο τέλος του ματς η ψυχραιμία και η εμπειρία των Πολωνών σε αυτά τα ματς έπαιξε ρόλο και το τελικό 69-75 σφράγισε ουσιαστικά την πρόκριση στους 16.

Δεκάλεπτα: 20-19, 40-31, 55-48, 69-75