Τι κι αν έλειπε ο Γιάννης; Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να κάνει τα πάντα μέσα στο παρκέ, η αποδεκατισμένη αλλά ψυχωμένη Εθνική (εκτός και οι Παπαγιάννης, Παπαπέτρου και Γόντικας) επικράτησε με 89-80 της Τουρκίας και έκανε το τρία στα τρία στο «Ακρόπολις». Σε ένα παιχνίδι που θύμιζε επίσημο ματς, με πολλή ένταση και μεγάλη θέληση για νίκη από τις δύο ομάδες, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αποζημίωσε τους περίπου 18.000 φιλάθλους που γέμισαν το ΟΑΚΑ.

Ο εκπληκτικός Κώστας Αντετοκούνμπο έμεινε για 32 λεπτά στο παρκέ και μέτρησε 19 πόντους με 8/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ! Δεν ήταν μόνος όμως καθώς εξαιρετικός ήταν και ο Παπανικολάου που είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σλούκας με 10 πόντους και 5 ασίστ αλλά και ο Ντόρσεϊ που πέτυχε 16 πόντους.

Για την Τουρκία ο Κορκμάζ ήταν ο κορυφαίος με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ στα άσημα της βραδιάς ήταν η αποβολή του Αταμάν με δύο τεχνικές ποινές. Μάλιστα ο προπονητής των φιλοξενούμενων δεν δεχόταν να αποχωρήσει από τον πάγκο και χρειάστηκε η παρέμβαση του Δημήτρη Ιτούδη για να πειστεί.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπορεί να έβλεπε το ματς από τον πάγκο, αλλά ο αδερφός του, Κώστας, ανέλαβε να τον αντικαταστήσει μέσα στο παρκέ. Με εννιά σερί δικούς του πόντους η Ελλάδα, που μπήκε ορεξάτη στο ματς, προηγήθηκε με 15-6 στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι Τούρκοι σκόραραν κυρίως πίσω από τα 6,75 με Κορκμάζ και Οσμάν και το δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο στη λήξη από τον Παπανικολάου για το 22-15.

Με μακρινό σουτ του Κορκμάζ και καλάθι του Σενγκούν οι Τούρκοι προσπέρασαν για πρώτη φορά με 26-27 στο 13’ και βρέθηκαν ακόμη και στο +5 (29-34) πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Ντόρσεϊ έδωσε ξανά το προβάδισα στην Ελλάδα (36-34, 17’) η οποία είχε πολυφωνία στην επίθεση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-43 χάρη σε βολές του Οσμάν.

Με μεγάλα σουτ των Παπανικολάου και Ντόρσεϊ η Εθνική προηγήθηκε με 51-45 (22’), ο Σαϊμπίρ ισοφάρισε (53-53) στο 24′ και στη συνέχεια επικράτησε ένταση με τον Αταμάν να αποβάλλεται. Οι παίκτες της Τουρκίας «ξύπνησαν» για τα καλά όταν ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι και με ένα 11-0 έφτασαν στο +8 (59-67), με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο -6 (63-69) για την Ελλάδα.

Ο Κασελάκης με τρίποντο μείωσε σε 66-69 (31′), Κορκμάζ και Μαχμούτογλου κράτησαν μπροστά την Τουρκία (68-74, 33′), αλλά κάπου εκεί πήρε μπρος η ελληνική άμυνα και ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Με ένα 9-0 η Εθνική βρέθηκε στο +3 (77-74, 35′) και δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα παρά το ότι ο Σενγκούν έφερε τη διαφορά στον πόντο (79-78). Ντόρσεϊ και Κώστας το πήραν πάνω τους, έστειλαν τη διαφορά στο +7 (85-78, 38′) και το ματς τελείωσε στο 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-43, 63-69, 89-80

Ελλάδα (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Αγραβάνης 4 (5 ριμπάουντ), Καλάθης 6 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μποχωρίδης, Παπανικολάου 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου, Αντετοκούνμπο Κ. 19 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Κασελάκξης 8 (2), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1).

Τουρκία (Αταμάν): Λάρκιν 2 (1/5 σουτ, 6 ασίστ), Χαζέρ 10 (2), Μπιτίμ 2, Οσμάν 17 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Καμπατζά, Τουντσέρ, Σανλί 3 (1), Κορκμάζ 22 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Σενγκούν 10 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Οσμάνι 4.