Η ΑΕΚ Λάρνακας ήρθε ισόπαλη στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης με τη Μίτιλαντ για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League, με 1-1, όπως και στην Κύπρο με το ματς να οδηγείται στην παράταση και τα πέναλντι.

Οι Κύπριοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 9ο λεπτό με κεφαλιά του Ολατούντζι. Οι Δανοί απάντησαν άμεσα με τον Ντάλσγκααρντ να σκοράρει τρια λεπτά αργότερα, κι΄αυτός με κεφαλιά.

Η Μίντιλαντ λίγο έλειψε να πετύχει την ανατροπή πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο αλλά το σουτ του Σβιατσένκο σταμάτησε στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έγινε κάτι το εντυπωσιακό και έτσι με το σκορ στο 1-1 όπως και στο πρώτο παιχνίδι, το ματς πήγε στη παράταση.

Εκεί η κυπριακή ομάδα είχε μια καλή ευκαιρία στο 116 με τον Άλτμαν να βρίσκει το δοκάρι. Στα πέναλντι, επικράτησε η Μίντιλαντ με 4-2 με τους Άλτμαν και Λέδες να γίνονται μοιραίοι για την ΑΕΚ Λάρνακας καθώς ήταν αυτοί που αστόχησαν απο τα έντεκα μέτρα.