Ένας σοβαρός και συμπαγή Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ στον τρίτο ημιτελικό κόντρα στην Λάρισα. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα άφησαν πίσω τους την κακή εμφάνιση και ήττα στο Game 2 και με 94-82 πήραν ξανά προβάδισμα στη σειρά με 2-1 βρισκόμενοι πια μια νίκη μακριά από τους τελικούς.

Πλέον οι πράσινοι θα ταξιδέψουν την Κυριακή (5/6, 18:30) στην Λάρισα με σκοπό να διαμορφώσουν το 3-1 στη σειρά, σφραγίζοντας έτσι το εισιτήριο για τους τελικούς.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 25 πόντους, ακολούθησε ο Παπαγιάννης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 τάπες, ενώ ο Γουάιτ είχε 12 πόντους.

Από την άλλη για την Λάρισα αυτός που ξεχώρισε ήταν ο  Μούντι με 17 πόντους.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά στην αναμέτρηση, με τον Παπαπέτρου να είναι αυτός που κουβάλησε στο σκοράρισμα των «πράσινων».

Οι πράσινοι εξασφάλισαν ένα προβάδισμα επτά πόντων έπειτα από καλάθι και φάουλ του Γουάιτ και με «όπλο» την άμυνα τους ξέφυγαν στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 19 πόντους δείχνοντας να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Ο Μούντι ήταν εκεί για την Λάρισα και με μεγάλα σουτ έφερε τη διαφορά στους 12 σε ένα ματς που πρόσφερε θέαμα, με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήγε νωρίς στο μπόνους των βολών, διατηρώντας με αρκετή ευκολία την διψήφια διαφορά του. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους «πράσινους» να παίρνουν την νίκη με 94-82 αλλά και το προβάδισμα στη σειρά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 16 (10 ριμπάουντ, 3 τάπες), Παπαπέτρου 25 (5/10 δίποντα, 3.5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 12 (4/5 δίποντα), Νέντοβιτς 6 (0/4 τρίποντα), Μέικον 13 (2/5 δίποντα, 3 λάθη), Μποχωρίδης 4, Κασελάκης 5, Χουγκάζ 4 (2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Έβανς 6 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 7 (14 ριμπάουντ), Καράμπελας 18 (3/5 δίποντα), Μπέρζινς 10 (2), Μάριτς 2, Μούντι 17 (4), Χάντσον 16 (2), Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Γκριν 5, Ζάρας 3 (1), Παπαντωνίου 2.