Μια νίκη μακριά από το νταμπλ και το 36ο πρωτάθλημα στην ιστορία της βρίσκεται η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού.

Οι Ερυθρόλευκοι με άμυνα για σεμινάριο, επικράτησαν της Βουλιαγμένης με 8-5 στο κολυμβητήριο του Λαιμού και έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο.

Οι Πειραιώτες με πρωταγωνιστές τους Φουντούλη και Μπούσλιε, που πέτυχαν από 4 και 3 γκολ αντίστοιχα, έκαναν το δεύτερο βήμα και την Τετάρτη (25/5) θα υποδεχθούν τον ΝΟΒ στο Παπαστράτειο, με στόχο τη νίκη που θα ντύσει «ερυθρόλευκο» το φετινό πρωτάθλημα.

Ενας ακόμα τίτλος ετοιμάζεται να πιάσει λιμάνι, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μια… ανάσα από το 36ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Ο Ολυμπιακός έχασε πολλές ευκαιρίες στο ξεκίνημα του ματς, αλλά δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτο οκτάλεπτου, άνοιξε το σκορ (0-1), με τον Μπούσλιε από την περιφέρεια, με τη Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει σε 1-1, στο 0:20. Στο 7:07 της δεύτερης περιόδου, ο Καπότσης έδωσε προβάδισμα (2-1) στον ΝΟΒ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά ο Θρύλος αντέδρασε άμεσα και με δύο γκολ του Φουντούλη (5:52, 4:48), έκανε το 3-2, με τον Μπούσλιε να «βρίσκει» ξανά δίχτυα, για το 4-2, στο 2:31. Στα 14 δευτερόλεπτα, ο Μυλωνάκης μείωσε για τους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 4-3 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου πάτησε «γκάζι» και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ξέφυγε με +4 (3-7) από τη Βουλιαγμένη. Στο 4:32, ο Φουντούλης έκανε το 5-3, με τον Φιλίποβιτς να σκοράρει στην κόντρα, για το 6-3, ενώ ο Μπούσλιε, με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, «έγραψε» το 7-3 για τον Ολυμπιακό, 1:26 πριν από το τέλος του τρίτου οκτάλεπτου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Φουντούλης σκόραρε ένα ακόμα γκολ, έκανε το 8-4, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει τη νίκη με 8-5 κόντρα στη Βουλιαγμένη!

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 0-3, 2-1

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 1:58), 1-1 Μυλωνάκης (π/π, 0:20)

2ο οκτάλεπτο: 2-1 Καπότσης (πέναλτι, 7:07), 2-2 Φουντούλης (π/π, 5:52), 2-3 Φουντούλης (π/π, 4:48), 2-4 Μπούσλιε (π/π, 2:31), 3-4 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 0:14)

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:32), 3-6 Φιλίποβιτς (κόντρα, 3:46), 3-7 Μπούσλιε (περιφέρεια, 1:26)

4ο οκτάλεπτο: 4-7 Καπότσης (π/π, 4:20), 4-8 Φουντούλης (περιφέρεια, 0:54), 5-8 Καπότσης (π/π, 0:11)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 4, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 3, Μουρίκης, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 1, Σύρμας, Μαθιόπουλος

ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 2, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης, Τρούλος, Πάπαριτς, Λόζινα, Καλογερόπουλος, Αρ. Χαλυβόπουλος, Καπότσης 3, Κουρούβανης, Σκουμπάκης, Λεβαντής, Καστρινάκης, Κωνσταντόπουλος