Μπαρτσελόνα και Λιόν αναμετρώνται απόψε (20:00) στο στάδιο της Γιουβέντους, στο Τορίνο, στον τελικό του UEFA Champions League γυναικών, σε έναν πολυαναμενόμενο αγώνα.

Η κάτοχος Μπαρτσελόνα έχει διανύσει πολύ δρόμο από την ήττα (4-1) από τη Λιόν στον τελικό της Βουδαπέστης του 2019, όταν δέχτηκε τέσσερα γκολ, συμπεριλαμβανομένου ενός χατ-τρικ της Άντα Χέγκερμπεργκ πριν τελειώσει το ημίχρονο.

Την περασμένη σεζόν η ομάδα από την Καταλονία προηγήθηκε με 4-0 πριν από το ημίχρονο στο Γκέτεμποργκ κόντρα στην Τσέλσι και κράτησε αυτό το σκορ, για να πανηγυρίσει τον πρώτο της τίτλο.

Η μόνη φορά που η Μπαρτσελόνα δεν κέρδισε αυτήν τη σεζόν ήταν η ήττα με 2-0 στον δεύτερο επαναληπτικό ημιτελικό εναντίον της Βόλφσμπουργκ, έχοντας όμως επικρατήσει με 5-1 ύστερα από μια θεαματική εμφάνιση μπροστά σε 90.000 θεατές στο Camp Nou.

Η πορεία της Λυών ήταν λιγότερο θεαματική, αλλά, ένα χρόνο μετά την ολοκλήρωση της «διακυβέρνησής» της για πέντε σεζόν από την Παρί Σεν Ζερμέν στα προημιτελικά, η επτά φορές νικήτρια (2011, 2012, 2016, 2017, 2018, 2019 και 2020) βρίσκεται σε έναν δέκατο τελικό, όλοι από το 2010 και μετά.

Μπαρτσελόνα – Λιόν στην Ευρώπη

Τελικός 2018/19: Λιόν-Μπαρτσελόνα 4-1 (Βουδαπέστη)
Προημιτελικοί 2017/18: Μπαρτσελόνα-Λιόν 1-3 (πρώτος αγώνας 0-1, δεύτερος αγώνας 1-2).