Σε ένα απίστευτο παιχνίδι που «έσπασε καρδιές» ως το φινάλε, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με σκορ 86-83 στον ημιτελικό και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Euroleague, όπου εκεί περιμένει η Αναντολού Έφες η οποία ξεπέρασε νωρίτερα το εμπόδιο του Ολυμπιακού.

Το σύνολο του Πάμπλο Λάσο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με έντεκα πόντους διαφορά, είδε τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να τραυματίζεται στα 52″ του αγώνα, όμως έδειξε γιατί είναι η «βασίλισσα» της Ευρώπης και με ένα τρομερό ξέσπασμα στο δεύτερο 20λεπτό, έριξε στο καναβάτσο τους Καταλανούς που για δεύτερη συνεχή χρονιά δεν μπόρεσαν να κατακτήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο.

Κορυφαίοι για τους Μερένχες ήταν οι Γκερσόν Γιαμπουσελέ και Φαμπιέν Κοζέρ με 18 πόντους έκαστος, ενώ άλλους 15 πρόσθεσε ο αγέραστος και συγκινητικός Σέρχιο Γιουλ. Από την άλλη πλευρά, ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους, 17 έβαλε ο Νίκολας Λαπροβίτολα και άλλους 15 είχε ο Μπράντον Ντέιβις.

Εξαιρετικό ξεκίνημα η Ρεάλ με «καυτό» Γιαμπουσελέ, το γύρισε η Μπάρτσα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τη Ρεάλ Μαδρίτης, αφού ο Γκερσόν Γιαμπουσελέ έκανε πραγματικά ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ, δίνοντας τη δυνατότητα τους Μερένχες να πάρουν μια μικρή διαφορά, με τον Γάλλο να σκοράρει συνεχόμενους πόντους. Η Μπαρτσελόνα μπόρεσε να ισορροπήσει την πολύ καλή εκκίνηση της Ρεάλ, με τους Λαπροβίτολα και Μίροτιτς να κρατούν σε απόσταση βολής του Καταλανούς, κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-19.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μια… διαφορετική ιστορία, αφού οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με τον Μίροτιτς να δίνει πολύτιμες λύσεις επιθετικά, όχι απλά κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ, αλλά και να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (45-34).

Απάντησε η Ρεάλ και το έφερε πάλι… τούμπα

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει στο ματς και βάλει δύσκολα στην Μπάρτσα. Αρχικά οι Μερένχες μπόρεσαν να πλησιάσουν, όμως είδαν τους Καταλανούς να επαναφέρουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα αμέσως, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το… δεύτερο κύμα επιθέσεων από τη βασίλισσα δεν μπόρεσε να σταματηθεί από τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους, με τον Κοζέρ να βάζει μεγάλα σουτ, και τον Αμπάλδε να είναι εξαιρετικός. Έτσι η ομάδα του Λάσο πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με σκορ 60-56 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Καθάρισαν στο τέλος ο Γιουλ και ο Γιαμπουσελέ

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε… θρίλερ, με τη Ρεάλ να έχει σταθερά το προβάδισμα και την Μπαρτσελόνα να πιέζει με όλες της τις δυνάμεις να πάρει εκ νέου τα ηνία. Όσο περνούσε η ώρα και τα περιθώρια στένευαν οι Καταλανοί έβλεπαν το τρόπαιο να τους… ξεφεύγει για άλλη μία φορά. Και σε αυτό φρόντισε ο Σέρχιο Γιουλ. Ο Ισπανός γκαρντ έβαλε μερικά μεγάλα καλάθια, ευστόχησε στις κρίσιμες βολές και στο τέλος ένα επιθετικό ριμπάουντ του Γιαμπουσελέ έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή που θα βρει τους Μερένχες να διεκδικούν το 11ο τρόπαιο Euroleague της ιστορίας τους.