Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-81 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ έκανε το break και μείωσε τη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος σε 2-1.

Έτσι οι ερυθρόλευκες έχασαν την ευκαιρία να κάνουν τρείς τις νίκες που κουβαλούν από την κανονική διάρκεια, και να κάνουν το 1 από τα 2 βήματα που χρειάζονται για την εξασφάλιση του τίτλου, παρεμένοτας ωστόσο το μεγάλο φαβορί της σειράς.

Οι «πράσινες» ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, όμως έχουν ακόμη να ανέβουν ένα βουνό μπροστά τους, μιας και ο τίτλος κρίνεται στις 4 νίκες.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή (8/5,15.00) στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

O αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, φτάνοντας γρήγορα στο 7-2, με τον Παναθηναϊκό να «τρέχει» ένα επιμέρους σκορ 10-0 για το 7-12.

Οι γηπεδούχες επέστρεψαν στον πόντο (11-12) με προσπάθειες των Πλουφ και της Σπυριδοπούλου που ξεκόλλησαν την ομάδα, με τις «πράσινες» να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (14-21), με buzzer beater τρίποντο της Χατζηνικολάου.

Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς κατάφεραν να μειώσουν σε -6 (20-26), λίγο πριν η Χολμς πετύχει 2 σερί τρίποντα για γράψει το +10 (22-32) 4’12’’ προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο, με το 30-40 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στο +13 (34-47), με την Σταμολάμπρου να παιρνει το «όπλο» της και με 6 συνεχόμενους πόντους και ένα καλάθι και φάουλ κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (40-47).

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν στην τελευταία και καθοριστική περίοδο με το +15 (45-60) το οποίο μειώθηκε με τους 5 συνεχόμενους πόντους της Σπυριδοπούλου για το 50-60 στο 31’. Οι ερυθρόλευκες έτρεξαν 8-4 με Νικολοπούλου, Σταμολάμπρου και Πλουφ (58-64) τέσσερα λεπτά αργότερα, ενώ έφτασαν και στους 5 (60-65) στο ίδιο διάστημα.

Οι ερυθρόλευκες έκαναν τεράστια προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στο -3 (76-79), ωστόσο ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με το 76-81 και μειώσε την σειρά σε 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 24 (8/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 19 (6/11 δίποντα, 3 ασίστ), Σταμάτη 3, Αλεξανδρή, Σπυριδοπούλου 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σύρρα, Νικολοπούλου 6 (2), Δίελα, Βίτολα 9 (1), Χάμπλιν 7 (6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 24 (11/19 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φίτζεραλντ 27 (9/18 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζιάκα, Σταμάτη 2, Λύμουρα, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 12 (3), Χατζηνικολάου 12 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ)