Σούπερ Εφές στο Μιλάνο! Με «όπλο» την άμυνά της η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «καθάρισε» την Αρμάνι με 64-48 και έκανε break με το… καλημέρα στη σειρά για το 1-0. Οι Τούρκοι έδειξαν τη δυναμική τους, υπενθύμισαν με εκκωφαντικό τρόπο ποιος είναι ο πρωταθλητής Ευρώπης και πλέον η πρόκριση στο Final 4 είναι πολύ πιθανό να κριθεί στην Κωνσταντινούπολη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Λάρκιν (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Μίσιτς (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) με 16 πόντους ο καθένας ενώ για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα που δεν κατάφερε να περάσει τους 50 πόντους στο ματς, πρώτος σκόρερ και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Μέλι με 10 πόντους και 6 ασίστ. Τη Μεγάλη Πέμπτη (21/4, 21.30) το GAME 2 της σειράς.

Νευρικό ήταν το ματς στο ξεκίνημα, με την αστοχία να είναι αυτή που κυριάρχησε. Η Εφές προηγήθηκε με +3 (6-9) στο πεντάλεπτο, αλλά η Αρμάνι κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 16-11. Ένα 11-0 των Τούρκων τους έφερε +6 (16-22) στο 16′ και διατήρησαν το προβάδισμα για το ημίχρονο που τελείωσε στο 26-29.

Εκεί που ουσιαστικά κρίθηκε το ματς ήταν στην τρίτη περίοδο. Ο Μίσιτς πήρε μπρος και εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (26-38) στο 23′, με την Αρμάνι να μην μπορεί να επιστρέψει ποτέ στο παιχνίδι. Με πρωταγωνιστή τον Λάρκιν μάλιστα η Εφές ξέφυγε με +15 (42-57) στο 35′ και έφτασε εύκολα στη νίκη και το 1-0 με 64-48.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 26-29, 34-46, 48-64

Αρμάνι (Μεσίνα): Μέλι 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκραντ (0/2 δίποντα), Ροντρίγκεθ 2 (1/7 σουτ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 8 (1), Ντιλέινι 1 (0/5 συτ, 1/3 βολές, 3 ασίστ), Ντάνιελς 8 (2), Σιλντς 8 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλβίτι (0/2 τρίποντα), Χάινς 2 (1/4 δίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 16 (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπομπουά 1, Σίνγκλετον 7 (2), Μπράιαντ 3 (1), Μόερμαν 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Πλάις 5 (6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 16 (4/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άντερσον 4, Ντάνστον 9 (4/7 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Σιμόν (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ).