Τρένο η Νότιγχαμ! Η ομάδα του Στιβ Κούπερ διέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες και την Μπλάκμπουλ (1-4), επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση (τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο). Η Φόρεστ έστησε απίθανο… πάρτι στο Bloomfield Road Stadium και έδειξε έτοιμη για μεγάλα πράγματα.

Μετά από 37 αγώνες στην εφετινή Championship, η Νότιγχαμ βρίσκεται σε τροχιά πλέι οφ ανόδου. Στην 5η θέση με 61 πόντους και βλέπει ακόμα πιο… ψηλά.

Η Νότιγχαμ μπήκε δυνατά στο ματς με την Μπλάκμπουλ, δείχνοντας ποιος είναι το… αφεντικό. Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Ζίνκερνάγκελ άνοιξε το δρόμο προς το μεγάλο τρίποντο.

Τη σκυτάλη του σκοραρίσματος πήρε ο Τζόνσον, που πέτυχε δύο τέρματα, στο 31’ και στο 36’ και έγραψε το 0-3 πριν βγει το πρώτο ημίχρονο!

Το κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου το έβαλε ο Σάριτζ στο 82,  ενώ το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Κόνολι στο 89’.

Μπλάκμπουλ: Γκρίμσο, Στέρλινγκ, Επτικέτα, Τορνιλέι, Χάσμπαντ, Μπόουλερ, Στιούαρτ, Ντούγκαλ, Χάμιλτον, Μάντινε, Γέιτς

Νότιγχαμ Φόρεστ: Σάμπα, Γουόραλ, Φιγκειρέδο, ΜακΚένα, Σπενς, Γέιτς, Γκάρνερ, Κολμπακ, Ζινκερνάγκελ, Τζόνσον, Ντέιβις