Χρειάστηκε να φτάσουμε στην 31η Μαρτίου για να δούμε την καλύτερη εμφάνιση του Παναθηναϊκού! Συγκεντρωμένη και σοβαρή από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη… υπέταξε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ (87-86). Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι σε όλο το ματς και έκλεισαν με τον ιδανικότερο τρόπο την εντός έδρας περιπέτειά τους στην εφετινή Euroleague.

Το «τριφύλλι» κυριάρχησε και στις δυο πλευρές του παρκέ, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη. Αναμφίβολα, το αποψινό αποτέλεσμα του ΟΑΚΑ φέρνει χαμόγελα και στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού! Μετά και την ήττα της Ρεάλ, οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν ζωντανοί για την 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 18-9 πλέον οι Μαδριλένοι (ίδιο ρεκόρ με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα) με την Αρμάνι να βρίσκεται και αυτή στο κόλπο για τη 2η θέση της regular season. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην 8η νίκη του (8-18) και ξεκόλλησε από την ισοβαθμία της τελευταίας θέσης με την Ζαλγκίρις.

Με τον Παπαγιάννη να κάνει… παπάδες (18π., 10ρ., 5 μπλοκ)και τους Μέικον-Παπαπέτρου να σημειώνουν κρίσιμα καλάθια, οι «πράσινοι» έδειξαν κάτι από τα «παλιά». Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Τομάς Ερτέλ (18π., αλλά και 5λ.), Ταβάρες (12π., 12ρ.), Σέρχιο Γιουλ (15π., 5ασ.) και Γκάμπριελ Ντεκ (12π.).

Σόου Παπαγιάννη

Εντυπωσιακό ήταν το πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό. Με τον Παπαγιάννη να κάνει τρομερή δουλειά σε άμυνα και επίθεση, οι «πράσινοι» έβαλαν πολύ δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Κυρίαρχος ο Ελληνας σέντερ και στις δυο πλευρές του παρκέ, οδήγησε την ομάδα του Πρίφτη στο +9 του πρώτου μέρους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και με τον Νέντοβιτς να σκοράρει από τη γραμμή του τριπόντου, έφτασε στο +7 (12-5). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να αμύνονται σωστά, με τους Μαδριλένους να κάνουν το ένα λάθος πίσω απο το άλλο. Ο Σαντ Ρος έγραψε το 18-7, με τον Ερτέλ να μειώνει για τη Ρεάλ (18-9). Ο Νέντοβιτς πήρε ξανά το… όπλο του για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +13 (22-9), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +11 για το τριφύλλι (22-11).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παπαγιάννη να μοιράζει… τάπες. Ο Ερτέλ σημείωσε τρίποντο για το 24-16, με τον Μαντζούκα να απαντάει με το ίδιο νόμισμα (27-16). Ο Ταβάρες με φοβερό κάρφωμα, μείωσε στους 8 για τη Ρεάλ (27-19), με τον Παπαγιάννη να γράφει το 31-21. Ο Νέντοβιτς ανέλαβε δράση και με τρίποντο έστειλε το «τριφύλλι» στο +9 (34-25) μια διαφορά που παρέμεινε μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (41-32).

Διατήρησε συγκέντρωση και ψυχραιμία στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημιχρονο, δείχνοντας στη Ρεάλ ποιος είναι το…αφεντικό. Οι πράσινοι έφτασαν μέχρι το +12 (51-39 στο 24′), αλλά οι άστοχες επιθετικές επιλογές από το 26′ μέχρι το 29′ κρατούσαν μέσα στο ματς τους Μαδριλένους. Η ομάδα του Λάσο συνέχισε να… πυροβολεί από τη γραμμή του τριπόντου, κατεβάζοντας τη διαφορά στο καλάθι (56-54 στο 29′). Μέχρι που ήρθε ο Ιωάννης Παπαπέτρους για να γράψει με μπάζερ μπίτερ τρίποντο το 59-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τη σκυτάλη του σκοραρίσματος την πήρε ο Μέικον. Σημείωσε 9 πόντους (με 2/3 σουτ και 4/4 βολές) σε περίπου τρία λεπτά και κάπως έτσι δημιούργησε το +13 (76-63) του 35ου λεπτού για το τριφύλλι.

Εβανς και Παπαπέτρου κράτησαν όρθιο τον Παναθηναϊκό με κρίσιμα καλάθια και το ροζ φύλλο του αγώνα κατέληξε σε πράσινα χέρια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11 41-32, 59-54, 87-86.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 9 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 18 (9/11 δίποντα, 0/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ), Καββαδάς 4, Παπαπέτρου 15 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κασελάκης 3, Νέντοβιτς 13 (3/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Έβανς 13 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ Ρος 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος (0/3 δίποντα), Κοζέρ 2, Ερτέλ 18 (2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντεκ 12 (2), Πουαριέ 6 (3/5 δίποντα), Ταβάρες 12 (5/11 δίποντα, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γιουλ 15 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαμπουσέλε (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 4 (0/3 τρίποντα).