Με μια εξαιρετική εμφάνιση από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και ειδικότερα στην επίθεση, ο Ολυμπιακός επικράτησε με άνεση του Περιστερίου στο ΣΕΦ (104-85) και είναι έτοιμος για την ερχόμενη «μάχη» με την Μπαρτσελόνα (1/4).

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν… μάγια στην επίθεση, με τους Ντόρσεϊ (14π), Βεζένκοφ (14π), ΜακΚίσικ (12π) και Λούντζη (12π) να ξεχωρίζουν. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, Τεράν Πέτεγουεϊ (14π) και Τόμας Γκίελο (12π) έκαναν ότι μπορούσαν, αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ασταμάτητη.

Η διαφορά χτίστηκε από νωρίς με τα τρίποντα των Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ και Γουόκαπ (9-2). Ο Παπανικολάου πήρε τη σκυτάλη μετέπειτα και την μετέτρεψε σε διψήφια (21-11). Πρίντεζης και Ζαν Σαρλ μπήκαν στην εξίσωση, όμως το Περιστέρι κρατήθηκε κάπως μες το ματς με τα τρίποντα των Σαλούστρο και Κατσίβελη (31-19).

Παρά την αξιόλογη προσπάθεια των φιλοξενούμενων, ο ΜακΚίσικ πήρε… φωτιά και διατήρησε τη διαφορά στο +11 (39-28), ενώ στη συνέχεια όντας απόλυτα εύστοχος από τα 6,75 την πήγε στο +17 (49-32). Δύο τρίποντα του Έισι όταν μπήκε στο ματς διαμόρφωσαν το 62-40 του πρώτο ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης η διαφορά άνοιξε κι άλλο, με τον Παπανικολάου να αναλαμβάνει ξανά δράση (77-48) και εκεί που τα τρίποντο των Πέτεγουεϊ και Κατσίβελη έφτιαξαν την εικόνα της ομάδας των Δυτικών Προαστίων, οι Λούντζης και Ντόρσεϊ την προσγείωσαν ξανά (89-65).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε μια «μάχη» τριπόντων ανάμεσα σε Κατσίβελη και Λαρεντζάκη, ενώ οι Μπράουν και Πέτεγουεϊ μάζευαν τη διαφορά (96-75). Ο Λαρεντζάκης έσπασε την 100αρα με ένα τρίποντο, ενώ ο Γκίελο με ένα σουτ από τα 6,75 διαμόρφωσε το τελικό 104-85.