Σπουδαίος Ράφα Ναδάλ. Ο Ισπανός τενίστας έκαμψε με 2-1 σετ την αντίσταση του Νικ Κύργιου και βάζει… πλώρη για τον τέταρτο φετινό του τίτλο. Το νο.4 της παγκόσμιας κατάταξης αντιμετώπισε τον Ελληνοαυστραλό στα προημιτελικά του Indian Wells και παρά το γεγονός πως τα βρήκε σκούρα, στο τέλος έφτασε στην πολυπόθητη νίκη.

Έτσι έφτασε στις 19 νίκες σε ισάριθμα ματς μέσα στο 2022, συνεχίζοντας την ξέφρενη… πορεία του.

Ο Κύργιος έβαλε δύσκολα στον Ναδάλ. Κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ, κοιτάζοντας στα μάτια τον αντίπαλό του. Όμως την κρίσιμη στιγμή ο Ισπανός «χτύπησε» και πάλι. Για την ακρίβεια, στο 3ο σετ έκανε break με το σκορ στο 3-3 και επί της ουσίας αυτό ήταν το σημείο κλειδί για να φτάσει στην επικράτηση, σε ένα παιχνίδι που κράτησε 2 ώρες και 46 λεπτά!