Με τέτοιον Γιάννη, απλά δεν χάνει… Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμη μια φορά on fire και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε μια πολύ σημαντική νίκη μέσα στο Σακραμέντο, επικρατώντας των Κινγκς με 135-126.

O Greek Freak ήταν για άλλη μια φορά απολαυστικός, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 36 πόντους με 12/16 βολές, 12/21 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και έφτασε στο 39ο double double της καριέρας του, συνεχίζοντας να γράφει ιστορία.

Από κοντά ο Μιντλετόν 32 πόντους με 5/5 βολές, 3/10 δίποντα, 7/10 τρίποντα, ενώ σημαντικός ήταν και ο Χόλιντει που τελείωσε με 21 πόντους, με τους Μπακς να ανεβαίνουν στο 44-26 και να μειώνουν στις δύο νίκες από τους πρώτους Χιτ.

Οι Κινγκς ήταν καλοί στο πρώτο μέρος και μάλιστα έκλεισαν το ημίχρονο, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (92-86). Κάπου εκεί ωστόσο ο Γιάννης πήρε… φόρα και σημείωσε στην τρίτη περίοδο 12 πόντους για να βάλει και πάλι τα «ελάφια» μπροστά.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να κάνουν το comeback και να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ, ωστόσο οι πρωταθλητές έβγαλαν μέταλλο, έπαιξαν άμυνα και τελικά έφτασαν στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-28, 61-68, 92-101, 126-135.