Την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Στον νοκ-άουτ προημιτελικό του θεσμού, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 3-0 σετ (25-19, 26-24, 25-19) του Μίλωνα και «έκλεισαν» θέση για την τελική φάση.

Οι «ερυθρόλευκοι», λίγες ημέρες μετά την εκτός έδρας νίκη (0-3) επί του Μίλωνα, για τη 2η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League, τον κέρδισαν ξανά, αυτή τη φορά για το Κύπελλο, παρουσιάζοντας καλό πρόσωπο και κυριαρχώντας απόλυτα στο Ρέντη. Οι Πειραιώτες, μετά την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου, στρέφουν εκ νέου την προσοχή τους στο μίνι-πρωτάθλημα της Volley League, αφού τη Δευτέρα (14/3) υποδέχονται τον ΠΑΟΚ στο «Μ. Μερκούρη», για την 3η «στροφή».

Με μπλοκ άουτ του Πέριτς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 στο ξεκίνημα του ματς, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω στο σκορ (6-7) από τον Μίλωνα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας αντέδρασαν και με δύο σερί πόντους του Μιγιαήλοβιτς και άσσο του Παγένκ, ξέφυγαν με +3 (12-9) από την ομάδα της Νέας Σμύρνης, ενώ στη συνέχεια, με δύο διαδοχικούς άσσους του Τέπαν, έφτασαν στο +5 (15-10). Με νέα επίθεση του Τέπαν, ο Ολυμπιακός έκανε το 17-13, με φιλέ του Μίλωνα, το 21-17 και με άσσο του Παγένκ, ανέβασε τη διαφορά στο +5 (22-17). Με μπλοκ του Ανδρεάδη, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε σετ μπολ (24-18) και έτσι, με φιλέ των φιλοξενούμενων, κέρδισαν το πρώτο σετ με 25-19, πιέζοντας πολύ από το σερβίς (5 άσσοι).

Με δυνατό καρφί του Πέριτς «μπήκαν» οι Πειραιώτες στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 2-1 του Μίλωνα, ενώ με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ισοφάρισαν σε 7-7. Με νέο πόντο του Παγένκ, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι προηγήθηκε με 8-7 και στη συνέχεια, με πρώτο χρόνο του Μιγιαήλοβιτς, έφτασε στο 12-11 κόντρα στον Μίλωνα. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 15-14, όμως μετά από τρεις λάθος επιθέσεις της ομάδας της Νέας Σμύρνης, ξέφυγε με 17-15, ενώ με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ανέβασε τη διαφορά στο +4 (19-15), σε ένα κομβικό σημείο του σετ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ισοφαρίστηκαν σε 23-23, έφτασαν σε σετ μπολ (24-23), με καρφί του Μιγιαήλοβιτς, αλλά γνώρισαν ξανά την ισοφάριση (24-24) από τον αντίπαλο. Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο Θρύλος έφτασε σε δεύτερο σετ μπολ (25-24) και έτσι, με μπλοκ άουτ του Τέπαν, έκανε το 26-24, κερδίζοντας και το δεύτερο σετ κόντρα στον Μίλωνα!

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 5-3, με άσσο του Τέπαν και στη συνέχεια, πήραν προβάδισμα τριών πόντων (7-4), μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων. Με άσσο του Στιβαχτή, οι Πειραιώτες κράτησαν το +3 (10-7), με ωραίο «χτύπημα» του Τέπαν, ξέφυγαν με +5 (12-7), ενώ με έξυπνο πόντο του Ανδρεάδη, έκαναν το 15-10 επί του Μίλωνα. Μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, η ομάδα μας ανέβασε τη διαφορά στο +7 (17-10) και στη συνέχεια, με μπλοκ του Ανδρεάδη, έφτασε στο 25-19 και τη νίκη-πρόκριση.

Τα σετ 3-0 σε 73′: 25-19 (23’), 26-24 (28’), 25-19 (22)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-19

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 26-24

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (6/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Μιγιαήλοβιτς 9 (9/17 επ., 62% υπ. – 25% άριστες), Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Τέπαν 11 (7/17 επ., 4 άσσοι), Πέριτς 11 (11/16 επ., 79% υπ. -29% άριστες) / Ζήσης (λ, 100% υπ. – 77% άριστες), Δαλακούρας

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σ. 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 47% άριστες), Μπράιαν 4 (4/9 επ.), Ούρτσεβιτς, Σπυριούνης 3 (3/5 επ., 72% υπ. – 44% άριστες), Καϊσλασάλο 15 (11/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ματσιέ 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Χανδρινός Α. (λ, 76% υπ. – 65% άριστες), Βελούδης (λ), Μούχλιας 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Δρογκάρης, Λάππας (75% υπ. – 25% άριστες), Τσαρκάτογλου

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μου, γιατί δεν είναι εύκολο να παίζεις ένα νοκ-άουτ ματς με πίεση για πρόκριση στο Final-4. Είμαι χαρούμενος για την συγκέντρωση που είχαν οι αθλητές μου, οι οποίοι έπαιξαν ωραίο βόλεϊ και είναι σε καλό δρόμο για το ματς της Δευτέρας με τον ΠΑΟΚ».

Ανδρέας Ανδρεάδης: «Ήμασταν σοβαροί στο σημερινό ματς, κόντρα σε μια καλή και αξιόμαχη ομάδα, με καλό προπονητή. Κερδίσαμε 3-0, σε κάποια σημεία ήμασταν πολύ καλοί. Πρέπει να δουλέψουμε κι άλλο, να γίνουμε ακόμα καλύτεροι. Τώρα, έχουμε μπροστά μας το ματς με τον ΠΑΟΚ, θέλουμε οπωσδήποτε νίκη και να πάμε μετά να χτυπήσουμε τον αγώνα μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού και να ηγηθούμε της βαθμολογίας, ώστε να είμαστε πρώτοι. Στόχος για το Κύπελλο είναι η κατάκτηση του, η ομάδα παίζει κάθε παιχνίδι και καλύτερα. Η ομάδα αποτελείται από καλούς παίκτες, σαν μονάδες είμαστε πολύ καλοί, πρέπει να γίνουμε ακόμα καλύτεροι σαν ομάδα. Είμαστε Ολυμπιακός και μπορούμε να κερδίσουμε και το Κύπελλο και το πρωτάθλημα».