Την «παρθενική» εκτός έδρας νίκη του στην εφετινή Euroleague και πρώτη ευρωπαϊκή, μετά από ένα χρόνο και… κάτι, πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στο «Astroballe». Οι «πράσινοι» πέρασαν νικηφόρα με 76-63 από την έδρα της Βιλερμπάν, για την 26η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και «χαμογέλασαν» και πάλι στις εκτός των συνόρων αποστολές τους για πρώτη φορά από το βράδυ της 5ης Φεβρουαρίου του 2021, όταν είχε κερδίσει με 88-77 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (24η αγωνιστική της Euroleague).

Με το αποψινό «διπλό», ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-17, το οποίο όμως δεν είναι αρκετό για να τον… ξεκολλήσει από την 17η θέση της κατάταξης. Στον αντίποδα, οι Γάλλοι υπέστησαν την έκτη διαδοχική ήττα τους και 16η σε 25 αγώνες (14η θέση).

Η επανενεργοποίηση της αμυντικής λειτουργίας του στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, όταν έχασε με κράμπα τον κορυφαίο παίκτη του, Νεμάνια Νέντοβιτς, στο 33΄, βοήθησε τον Παναθηναϊκό να αντέξει στο come back της Βιλερμπάν, η οποία στο πρώτο ημίχρονο είχε βρεθεί ακόμη και στο -16 και στο 33΄ πλησίασε μία ανάσα από την ανατροπή (57-59).

Ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18 πόντους, ενώ σε πρωταγωνιστή εξελίχθηκε ο Οκάρο Γουάιτ με τους 19 που φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι. Κομβικός στην «οικοδόμηση» της διαφοράς του πρώτου ημιχρόνου ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (15) και ριμπάουντ (10). Από τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Ντίλαν Οσετκόφσκι με 18.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76

Με την άμυνα να έχει την τιμητική της και τον Οκάρο Γουάιτ να μπαίνει «ζεστός» από τα 6.75 (2/2), ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε από το πρώτο τζάμπολ του αγώνα και στο 6΄ ξέφυγε με νταμπλ σκορ (7-14). Όταν μάλιστα μπήκε στην εξίσωση και ο Παπαγιάννης, οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν πίσω… Ο Έλληνας σέντερ ήταν αυτός που με προσωπικό σερί 9-0, κυριαρχώντας στην αντίπαλη ρακέτα, έγραψε το 15-23 της πρώτης περιόδου.

Χωρίς να χάσει διάρκεια στην άμυνα και με τον Νέντοβιτς να διακρίνεται σε εκτέλεση από τα 6.75 (3 τρίποντα) και δημιουργία, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Γιόβιτς, Μαντζουκα, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο 18΄ στο +16 (30-46), δείχνοντας αποφασισμένος για το πρώτο του εφετινό «διπλό». Το μόνο που κατάφεραν οι Γάλλοι, μέχρι να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια, ήταν να μειώσουν σε 32-46, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με την απόδοση του Παναθηναϊκού να παρουσιάζει… πτωτικές τάσεις, η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 16-7 μείωσε στους 5 τη διαφορά (48-53 στο 27΄). Το τρίποντο του Νέντοβιτς έδωσε «ανάσα» στους «πράσινους» (48-56), αλλά με τον Οσετκόφσκι να αποτελεί «πονοκέφαλο» για την άμυνα του «τριφυλλιού», οι Γάλλοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -6 (53-59).

Η πίεση των Γάλλων όχι μόνο συνεχίστηκε, αλλά με σερί 4-0 στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής (-2, 57-59 στο 33΄), με τον Παναθηναϊκό να βλέπει το ίδιο λεπτό τον Νέντοβιτς να τίθεται νοκ αουτ με κράμπα και να κάθεται στον πάγκο. Ωστόσο, οι «πράσινοι» δεν απογοητεύτηκαν, η άμυνα τους αποσόβησε πέντε σερί επιθέσεις της Βιλερμπάν και με τους Γουάιτ, Μέικον να δίνουν λύσεις στην επίθεση έγραψαν στο 36΄ το 59-68. Χωρίς να χάσει τα αντανακλαστικά τουτο «τριφύλλι», κυρίως στην άμυνα, η διαφορά παρέμεινε μέχρι το τελικό 63-76, που είδε τον Παναθηναϊκό να χαμογελά και πάλι μακριά από το ΟΑΚΑ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Πέρεθ, Σούκις

Οι συνθέσεις:

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γουεμπανιαμά 5 (1), Τζόουνς 10, Καχούντι, Νάιτ 4, Ρισασέ, Γκιστ 9, Φαλ 5, Οσετκόβσκι 18 (4), Λάιτι 10 (2), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 4, Παπαγιάννης 15, Κασελάκης, Γουάιτ 19 (2), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 18 (4), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 5.