Στην τρίτη θέση της Ανατολής ανέβηκαν οι Μιλγουόκι Μπακς, μετά την επιβλητική εμφάνιση στο Πόρτλαντ, με τους πρωταθλητές να διαλύουν με 137-108 τους Μπλέιζερς.

Τα Ελάφια κυριάρχησαν από την αρχή μέχρι το τέλος του ματς και έφθασαν εντέλει σε μια άνετη νίκη στο Πόρτλαντ μένοντας σε τροχιά πρωτιάς στην Ανατολή.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για ακόμη ένα ματς ήταν απίστευτος στο διάστημα που αγωνίστηκε, ενώ ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα, επιτρέποντας στους Μπακς να πάρουν νωρίς διψήφια διαφορά, 11-22, με τον έλληνα φόργουορντ να έχει 10 γρήγορους πόντους.

Επιπλέον, όταν ο Γιάννης κάθισε στον πάγκο, οι πρωταθλητές έκαναν σερί 10-0, μεγαλώνοντας τη διαφορά, για το 16-34.

Ακολούθησαν δέκα αναπάντητοι πόντοι των γηπεδούχων και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 26-34.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 12λεπτου οι Μπλέιζερς μείωσαν ακόμα περισσότερο, 35-40, για να έρθει η απάντηση των Μπακς για το 35-48. Κάθε φορά που η ομάδα του Πόρτλαντ πλησίαζε στο σκορ, 46-52, οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν αντίδραση και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 18-8 για το 54-70.

Οι Μπακς ανέβασαν στροφές στην τρίτη περίοδο και φρόντισαν να μην υπάρξει καμία αμφιβολία για το ποιος θα είναι ο νικητής. Χάρη στην εξαιρετική λειτουργία, σε άμυνα και επίθεση, έκαναν σερί 12-0, για το 61-89, και πήγαν στην τέταρτη περίοδο με +32, 107-75.

Το τελευταίο 12λεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους προπονητές των δυο ομάδων να δίνουν χρόνο συμμετοχής στους παγκίτες, για το τελικό 108-137.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατέγραψε την καλύτερη φετινή του επίδοση στα τρίποντα, έχοντας 4/7. Συνολικά, ο έλληνας φόργουορντ είχε 29 πόντους (3/5 δίποντα, 11/15 βολές) και έχασε το νταμπλ-νταμπλ για ένα ριμπάουντ, μάζεψε 9. Είχε, επίσης, 6 ασίστ και 1 τάπα σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Πάντως, μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη των Μπακς ήταν ο Μπόμπι Πόρτις, με τον 26χρονο σέντερ να κάνει ρεκόρ συγκομιδής πόντων για τη φετινή σεζόν, πετυχαίνοντας 30 πόντους, και να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του στα τρίποντα, 6/8.

Για τους Μπλέιζερς, ο Άνφερνι Σάιμονς είχε 19 πόντους και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 17 πόντους, με τους δύο γκαρντ ωστόσο να έχουν παρέα 14/35 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-34, 54-70, 75-107, 108-137

Μπλέιζερς: Σνελ 9 (3), Νούρκιτς 11 (10 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 17 (7/18 σουτ, 1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Σάιμονς 19 (5/13 τρίποντα), Έλεμπι 2, Γουίνσλοου 6 (7 ριμπάουντ), Γουότφορντ 7, ΜάκΛεμορ 19 (4/12 τρίποντα), Μπράουν 10 (1), Μπλέβινς 2, Σμιθ 6 (6 ασίστ)

Μπακς: Γ. Αντετοκούνμπο 29 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 14 (2/7 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πόρτι 30 (6/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Χόλιντεϊ 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Άλεν 8 (2), Μονρό 6 (6 ριμπάουντ), Κόνατον 3 (1), Θ. Αντετοκούνμπο, Νουόρα 7 (1), Οτζελέγιε 7 (2), Μαμουκελασβίλι 5 (1), Μάθιους, Χουντ 4, ΝτιΒιντσέντζο 10 (2/7 τρίποντα), Γουίτινγκτον 5 (1)