Ήταν δύσκολο παιχνίδι στα… χαρτιά. Και τελικά έτσι αποδείχθηκε και στο παρκέ. Το παιχνίδι στο Κλίβελαντ για τους Μπακς δεν κύλησε όπως θα ήθελαν οι πρωταθλητές και έτσι τα «ελάφια» γνώρισαν μια βαριά ήττα από τους Καβαλίερς που ήταν επιβλητικοί και επικράτησαν με 115-99.

Οι Μπακς είχαν συνολικά κακή εικόνα στο Κλίβελαντ και γενικά δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν τον ρυθμό που έπρεπε, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν μία δίκαιη ήττα, με την οποία έπεσαν κάτω από τους Καβς που έφτασαν σε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη, τόσο για τον βαθμολογικό τομέα, όσο και για τον ψυχολογικό.

Σε μέτρια βραδιά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (26 πόντοι, 6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), ο οποίος ωστόσο παρά τα καλά του νούμερα στην επίθεση είχε και επτά λάθη, με τους Μπακς να πέφτουν στο 30-20.

Οι γηπεδούχοι που είχαν σε εκπληκτική βραδιά τους Οσμάν (23 πόντοι, 2/3 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λοβ (25 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Γκάρλαντ (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ανέβηκαν στο 30-19.

Οι Μπακς πάντως ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και κυριάρχησαν στο πρώτο 12λεπτο, σκοράροντας τρία συνεχόμενα τρίποντα. Τα «ελάφια» είχαν τον έλεγχο και έκλεισαν την περίοδο στο +9 (35-26).

Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, πήραν το προβάδισμα, κατάφεραν να φτάσουν μέχρι και στο +11 (62-51), με το ημίχρονο να βρίσκει τελικά τις δύο ομάδες στο 65-57.

Οι Καβς πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δωδεκάλεπτο και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και στο +21 (93-72), με τη λήξη της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +18 (95-77). Οι Καβαλίερς έριξαν τον ρυθμό στο τέλος και έφτασαν σε μία πολύ άνετη νίκη, επικρατώντας με 115-99.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-35, 65-57, 95-77, 115-99

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Τζέι Μπι Μπίκερσταφ): Γουέιντ 10 (2), Μόμπλι 16 (4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Άλεν 10 (10 ριμπάουντ), Οκόρο 3 (1), Γκάρλαντ 19 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λοβ 25 (4/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οσμάν 23 (6/14 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Στίβενς 4, Ρόντο 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκούντγουιν, Πάνγκος, Γουίντλερ, Ντέιβις

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 21 (5/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 26 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Πόρτις 22 (9/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόνατον 11 (3), Χόλιντεϊ (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χιλ, Νουόρα 4, Μαμουκελασβίλι, Χουντ, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Οτζελέγε 2